
Warsztaty archeologiczne
- dzieci
- młodzież
- warsztat
Warsztaty archeologiczne - nowy cykl w Rzeszowskich Piwnicach
Zawód archeologa nurtuje niemało osób. Szczególnie tych zainteresowanych przeszłością, zarówno tą dalszą, jak i bliższą. Osób, których pociąga przygoda, okraszona nutą tajemnicy, którą trzeba rozwiązać. Wówczas wielu staje przed oczami słynny Indiana Jones Spielberga lub niestrudzona Lara Croft w serii „Tomb Raider”. Te ikoniczne już postaci spowodowały i spotęgowały wizję zwodu archeologa, który obrósł w liczne mity i legendy, wyobrażenia i obrazy, które niestety bardzo często nie mają nic wspólnego z rzeczywistym zawodem kustoszy i opiekunów najdawniejszych dziejów ludzkości. Tymczasem archeolog to badacz terenowy i gabinetowy, kreator wiedzy na temat archaicznych czasów, które zwiemy pradziejami, to wreszcie interpretator, na co dzień, pracujący na źródle materialnym.
Więcej nie zdradzimy, bowiem tę wiosnę chcemy rozpocząć z przytupem. Rozpoczynamy cykl Warsztatów Archeologicznych, lecz na tym polu nie zostajemy sami. Naszymi partnerami w przedsięwzięciu została Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, której członkowie codziennie mierzą się z trudami i sukcesami zawodu archeologa. W zasadzie to ich rola w najnowszym projekcie Rzeszowskich Piwnic będzie polegała na tym, że przybliżą arkana zawodu archeologa. Można rzecz, że od kulis zaprezentują istotę tego zajęcia. Pokażą także dziedzinę nauki jaką jest archeologia w szerokim spectrum tematycznym, począwszy od opisu samego zajęcia, poprzez sferę naukową i wystawienniczą w muzeach, skończywszy na opisach poszczególnych epok, wokół których mogą zdziałać metody wypracowane przez archeologów. Słowem, zerwą całkowicie z wizerunkiem Harrisona Forda i Angeliny Jolie – (pop)kultowych archeologów – nie tracąc przy tym wcale z atrakcyjności podejścia do archeologii!
Warsztaty dedykowane są dzieciom i młodzieży, w wieku od 7 do 14 lat. Spotkania będą dobywać się raz w miesiącu, w wybrane soboty. Pierwsze z nich pt. "Jak wygląda praca archeologa?"odbędzie się 23 marca, w godz. 10:00 - 12:00. Udział bezpłatny, nie wymagamy wcześniejszego zapisu.