Niezbędne
Zawsze aktywne
Plki niezbędne do funkcjonowania strony, które nie zbierają informacji o Tobie ani o Twoim systemie.
VISEGRAD ART MARKET - HAPPY TO SHARE
Projekt ma na celu wzmocnienie pozycji przemysłu kulturalnego i kreatywnego (CCI) regionu Wyszehradzkiego. Poprzez internetową wymianę wiedzy i wymianę wizyt studyjnych zorganizujemy Targ Sztuki Wyszehradzkiej w Debreczynie latem 2025 r., który będzie okazją do wspólnego rozwoju podmiotów CCI z krajów Wyszehradzkich i zaprezentuje znaczenie sektora.
Obszar/cel skupienia:
Na jakim głównym problemie skupia się projekt? Jaką obecną sytuację chce zmienić?
Przemysł kulturalny i kreatywny (CCI) w krajach Wyszehradzkich, zwłaszcza poza stolicami, jest często rozdrobniony, odizolowany od międzynarodowej współpracy i możliwości rozwoju. Podmioty CCI działają głównie jako osoby samozatrudnione lub mikroprzedsiębiorstwa, co utrudnia im wyjście z własnego małego rynku i są w dużym stopniu uzależnione od możliwości rozwoju oferowanych przez ich bezpośrednie otoczenie. Podmioty CCI często nie mają umiejętności przedsiębiorczych, które pozwalają im się rozwijać i mają trudności ze znalezieniem swojego miejsca w społeczeństwie nastawionym na rozwój gospodarczy. Ernst & Young Consulting stwierdził w raporcie „Rebuilding Europe – The cultural and creative economy before and after the COVID-19 crisis” (Odbudowa Europy – gospodarka kulturalna i kreatywna przed i po kryzysie COVID-19), że przy stracie 31% obrotów przemysł kulturalny i kreatywny (CCI) jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią COVID w Europie. Problem jest podobny we wszystkich krajach Grupy Wyszehradzkiej, z wyjątkiem tego, że Republika Czeska jest na czele, być może ze względu na swoje położenie geograficzne. Uważamy, że we wspólnym interesie regionu Wyszehradzkiego leży, aby pozostałe trzy kraje dogoniły czeski sektor CCI.
W jaki sposób projekt przyczynia się do rozwiązania?
Mając na uwadze rzeczywisty problem, uważamy za szczególnie ważne wspieranie sektora CCI w budowaniu kontaktów makroregionalnych i dawanie im możliwości zaprezentowania swoich działań na wspólnym wydarzeniu, Visegrad Art Market. Wierzymy, że kluczem do zrównoważonego rozwoju sektora CCI jest dywersyfikacja przychodów, zwiększenie widoczności międzynarodowej i poprawa potencjału współpracy. Rozwiązanie, które proponujemy, to kompleksowe podejście, które nie jest tylko organizacją dużego wydarzenia makroregionalnego (Visegrad Art Market), ale także kompleksowym rozwiązaniem złożonego problemu opisanego powyżej. Łącząc trzech partnerów, chcemy ułatwić wymianę doświadczeń, która uwypukli konkretne luki w umiejętnościach i/lub zasobach w sektorze CCI. Wizyty studyjne zapewnią wzajemne zrozumienie lokalnej specyfiki Rzeszowa (Polska), Koszyc (Słowacja) i Debreczyna (Węgry) oraz obecnych wyzwań, przed którymi stoją podmioty CCI. W odpowiedzi na to zorganizujemy webinaria w języku angielskim, które umożliwią rozwój kompetencji podmiotów w istniejącej sieci kontaktów partnerów. Na koniec, jako wydarzenie podróżujące, chcielibyśmy po raz pierwszy zorganizować Visegrad Art Market w Debreczynie, mając na celu jego organizację w dwóch pozostałych miastach partnerskich.
Partnerzy:
SIXAGON Non-profit LLc - SIXAGON Nonprofit Kft. (Węgry, Debreczyn)
Głównym celem organizacji non-profit jest przyczynianie się do zrównoważonego rozwoju kultury na poziomie krajowym i regionalnym. SIXAGON podtrzymuje swoje dotychczasowe stosunki międzynarodowe i współpracę, którą zamierza dalej wzmacniać ze swoimi partnerami w regionie Wyszehradzkim. SIXAGON ma szeroką sieć kontaktów z Debreczynem i regionalnymi graczami CCI. Jedną z istotnych działalności SIXAGON jest doradztwo w zakresie zrównoważonego rozwoju i tworzenie strategii dla sektora kultury, w ramach których angażuje się w rozwój i pozycjonowanie sektora CCI.
Creative Laboratory Civic Association - Občianske združenie Kreatívne laboratórium (Słowacja, Koszyce)
Creative Laboratory jest jednym z najważniejszych podmiotów branży kreatywnej w Koszycach, który jest w stałym kontakcie z twórcami kreatywnymi z regionu poprzez regularną organizację targów branży kreatywnej MAME Market. Jesteśmy na początkowym etapie współpracy, ale zaangażowanie w długoterminowe, strategiczne partnerstwo jest bardzo silne. Creative Laboratory przede wszystkim dodaje do projektu własną sieć zawodową, doświadczenie rynkowe i dogłębną wiedzę na temat problemów podmiotów branży kreatywnej.
Estrada Rzeszowska, Rzeszowski Inkubator Kultury (Polska, Rzeszów)
Rzeszowski Inkubator Kultury ma duże doświadczenie w organizacji warsztatów, szkoleń i wydarzeń zawodowych. Jednym z głównych celów polskiego partnera jest mentoring młodych twórców i zapewnienie nowego pokolenia przemysłów kulturalnych i kreatywnych. Rzeszowski Inkubator Kultury angażuje się w promowanie zrównoważonego rozwoju.
Grupy docelowe:
Koordynacja projektu: Brigitta Papp, brigitta@sixagon.hu
Komunikacja projektu: Eszter Miklós, eszter@sixagon.hu
Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji za pośrednictwem Grantów Wyszehradzkich z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.
Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.
Zawsze aktywne