Viva la vida. Frida Kahlo (1907-1954)
- 18 marca o godz. 18:00 w Rzeszowskich Piwnicach
- bilety w cenie 30 zł dostępne online lub w kasie
- dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy
- dostępność: brak barrier architektonicnzych, winda po lewej stonie drzwi wejściowych
Zapraszamy na drugą część cyklu „Czas Sztuki”, podczas której przeniesiemy się w czasie i przestrzeni, by odkrywać fascynujące, różnorodne oblicza sztuki. W trakcie spotkań zgłębimy historie polskich artystów, których twórczość inspirowały podróże, odkryjemy ślady egzotycznej Japonii w polskiej sztuce oraz przyjrzymy się dziełom takich postaci jak Frida Kahlo i Józef Mehoffer. Nie zabraknie także eksploracji monumentalnych dzieł akademizmu oraz geniuszu Michała Anioła. Każde ze spotkań to unikalna okazja, by nie tylko poznać dzieła sztuki, ale także zrozumieć kontekst ich powstawania, dowiedzieć się o technikach twórczych oraz odkryć ciekawostki o artystach i ich czasach. Spotkania poprowadzą eksperci z historii sztuki.
„Nigdy nie maluję fikcji, przedstawiam moje własne życie” – notowała w swoim pamiętniku Frida Kahlo, najbardziej znana na świecie meksykańska malarka. Piękna, charyzmatyczna, pewna siebie, za maską wojowniczki ukrywała jednak codzienną walkę z fizycznym bólem, rozczarowanie miłością, liczne życiowe upokorzenia i tęsknotę za niespełnionym nigdy macierzyństwem. Mimo trudnych doświadczeń, żyła pełnią życia, a jej jedynym prawdziwym ukojeniem pozostała… sztuka. Obrazy Fridy stanowią osobistą opowieść o artystce, która chciała (i potrafiła) walczyć o siebie do końca. Poznajmy tę historię na nowo.
Marta Witoń-Jankowska - historyczka sztuki, edukatorka, przewodniczka. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, przez lata związana z krakowskim Muzeum Narodowym, licencjonowana przewodniczka po tym mieście. Aktualnie bliżej jej do terenu Górnego Śląska, gdzie robiła doktorat, mieszka i pracuje w Muzeum w Gliwicach, w którym odpowiada za ofertę edukacyjną dla różnych grup odbiorców. Tworzy lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, prowadzi wykłady, oprowadza po wystawach. Niezmiennie od kilkunastu lat - pisze, uczy i nagrywa o sztuce.