Estrada Rzeszowska - logo

Bilety

10 i 11 lipca 2021 odbędzie się w Rzeszowie trzecia już edycja Toastu Urodzinowego - koncertów celebrujących życie i twórczość Tomasza Stańko. Unikalny muzyczny projekt, w który angażują się czołowe postacie świata jazzu powstał z inspiracji Anny Stańko - córki i wieloletniej managerki artysty.

---------------

10 lipca, godz. 19.00
GDZIE: BWA

SKUBISZ / LEMAŃCZYK COOPERATION – taką muzyczną propozycję przygotowano pierwszego dnia Toastu. To nowy muzyczny projekt łączący północ z południem i muzykę improwizowaną ze słowem. Autorskie, nieoczywiste kompozycje wybitnego kontrabasisty i basisty jazzowego Piotra Lemańczyka (w tym przypadku na 6 strunową gitarę basową), w połączeniu z tekstami i spoken word Bartłomieja Skubisza "Eskaubei" dokładają kolejny kamyczek do ogródka polskiej muzyki improwizowanej łączonej ze słowem.
W skład zespołu wchodzi również doświadczony i utytułowany trębacz Tomasz Nowak, a także czołowy perkusista młodego pokolenia - Grzegorz Pałka.

Projekt łączy w sobie świat jazzu elektrycznego i akustycznego, muzyczne tradycje i doświadczenia zarówno trójmiejskiej jak i krakowskiej sceny jazzowej oraz poetycką wrażliwość.
Koncert w ramach Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko w Rzeszowie będzie absolutną premierą. Będzie zadedykowany pamięci Tomasza Stańko, a w jego programie znajdą się również muzyczne i tekstowe odniesienia do życia i muzyki Mistrza.
----
BARTŁOMIEJ „ESKAUBEI” SKUBISZ - autor tekstów, raper z ponad 20-letnim stażem, pionier hip-hopu na Podkarpaciu i czołowa postać na polskiej scenie muzycznej w zakresie fuzji muzyki jazzowej ze słowem mówionym. Dziennikarz muzyczny, animator i manager kultury. Wiceprezes Stowarzyszenia Podkultura. Współtwórca i lider formacji: Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, Sophia Grand Club, Subcarpathians, Late Night Poems oraz członek projektu Vitold Rek & the Spark. Współpracuje również z Agą Zaryan, Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Jakubkiem, Krzysztofem "Pumą" Piaseckim, Adamem Wendtem i formacją Orange Trane, a także z Mr Krime-m i Piotrem Bolanowskim. Występował w Polsce, Niemczech i Czechach dzieląc scenę z takimi wykonawcami jak Dean Brown, Bernard Maseli, Krzesimir Dębski, Dominik Wania, Miłosz Pękala, Piotr Lemańczyk, Dj Eprom czy Rzeszów Klezmer Band podczas festiwalu Warszawa Singera. Autor koncepcji i producent rzeszowskiego koncertu "Istnienie Poszczególne" upamiętniającego Tomasza Stańko. Inicjator wniosku o nadanie mu Honorowego Obywatelstwa Miasta Rzeszowa. Od 9 lat współtwórca koncertu Art Celebration w ramach rzeszowskiej edycji festiwalu Wschód Kultury. Współtwórca spektaklu "Haśka" o Halinie Poświatowskiej. Wykładowca Małej Akademii Jazzu w Gorzowie Wielkopolskim. Członek oficjalnej polskiej reprezentacji wytypowanej przez Instytut im. Adama Mickiewicza na największe targi jazzowe w Europie - Jazzahead 2018 w Bremie.
----
TOMASZ NOWAK - trębacz, kompozytor, producent, wykładowca akademicki. Współpracownik wybitnego skrzypka Nigela Kennedy, z którym koncertował przez wiele lat w całej Europie. Współpracował również z Jarosławem Śmietaną. Podczas swojego kilkuletniego pobytu w Londynie nawiązał współpracę z czołówką tamtejszej sceny około jazzowej, m.in. z ówczesnymi muzykami zespołu Amy Winehouse i Massive Attack. To zaowocowało udziałem w zespole Amy Lives złożonym z muzyków współpracujących z Amy Winehouse. Wraz z Amy Lives Tomasz Nowak koncertował na kilku kontynentach. Współtwórca polskiego klubu jazzowego Jazz Cafe Posk w Londynie. Twórca i kompozytor autorskich projektów: Eskaubei Tomek Nowak Quartet oraz Tomasz Nowak Nu Collective. Obecnie współpracuje również z Adamem Nowakiem (Raz Dwa Trzy) i Karimem Martusewiczem (Voo Voo) w projekcie Akustyk Amigos, a także z Vitoldem Rekiem w projekcie Vitold Rek the Spark. Współtwórca muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Koncertował m.in. w Royal Albert Hall, Ronnie Scott`s czy na festiwalach Glastonbury, BBC Music - Biggest Weekend. Dzielił scenę z takimi twórcami jak: Aga Zaryan, Mike Stern, Michał Urbaniak, Nigel Kennedy, Mark King (Level 42), Dean Brown, Krzesimir Dębski, Xantone Blacq.
----
GRZEGORZ PAŁKA - perkusista jazzowy, urodzony w 1994 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dra Łukasza Żyty oraz dra Wojciecha Fedkowicza. Wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach perkusyjnych oraz jazzowych o znaczeniu zarówno międzynarodowym, jak i krajowym. Swoją wiedzę i umiejętności udoskonalał na lekcjach prowadzonych przez wybitnych instrumentalistów takich jak: Brian Blade, Marcus Gilmore, Eric Harland, Kendrick Scott, Dennis Mackrel, Billy Hart, Billy Drummond, Ari Hoenig, Branford Marsalis. Ma na swoim koncie liczne trasy koncertowe, oraz występy na prestiżowych festiwalach na trzech kontynentach – Azji, Ameryce Północnej oraz Europie. Jego debiutancka płyta pt. ,,Overnight Tales”, z zespołem Mateusz Gawęda Trio została nominowana do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii: Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. Kolejną nominację otrzymał wraz z zespołem Łukasz Kokoszko Quartet w 2019 roku. Członek znakomitej formacji High Definition Quartet.
-----------------------------------
11 lipca, godz.19.00
GDZIE: Dziedziniec Zamku Lubomirskich

TOMASZ DĄBROWSKI feat. JAN MŁYNARSKI oraz AMBROSE AKINMUSIRE QUARTET

Drugi dzień Toastu zapowiada się równie interesująco. Jazzowe brzmienia przeniosą się w plener – dokładnie na dziedziniec Zamku Lubomirskich. Tam na uczestników imprezy czeka muzyczna uczta w postaci koncertu AMBROSE AKINMUSIRE QUARTET i duetu TOMASZ DĄBROWSKI feat. JAN MŁYNARSKI (projekt specjalny na jazzowe combo i elektronikę).
---
TOMASZ DĄBROWSKI to trębacz, kompozytor, improwizator. Wielokrotnie nagradzany artysta zarówno w Polsce, jak i za granicą. Okrzyknięty przez legendarny „Downbeat Magazine” jednym z najbardziej różnorodnych i wnikliwych muzyków w Europie dzisiaj. Jeden z najbardziej zapracowanych trębaczy w Europie. W 2015 roku Tomasz Dąbrowski był „uczniem” Tomasza Stańko podczas letnich warsztatów w Danii. Między mistrzem i „uczniami” (uczniami w cudzysłowie, gdyż są to warsztaty dla profesjonalnych muzyków) zawiązała się bliska relacja, która miała koncertową kontynuację w projekcie „Tomasz Stańko Experience”. Tomasz Dąbrowski jest z pewnością jednym z ciekawszych współczesnych europejskich trębaczy, który - jak Stańko - idzie drogą wolności i improwizacji.

W ramach koncertu „Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko”, który miał miejsce w lipcu 2020, Tomasz Dąbrowski, z towarzyszeniem tria Marcina Wasilewskiego i Tadeusza Sudnika, wybitnie zagrali muzykę Tomasza Stańko z czasów zespołu Freelectronic. Córka i spadkobierczyni Tomasza Stańko zgodziła się, by zagrał na trąbce monette , która należała do jej ojca. Tomasz Dąbrowski stanął na wysokości zadania. Teraz, Tomasz Dąbrowski poproszony o stworzenie autorskiego projektu na koncerty Toastu, które przez swój plenerowy i letni charakter mają luźniejszą atmosferę niż koncerty w salach, postanowił zaaranżować specjalny skład z Jankiem Młynarskim, skomponowany na combo jazzowe i elektronikę.
---
JAN MŁYNARSKI jest jednym z najbardziej zapracowanych muzyków na polskiej scenie. To kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista - choć Jego pierwszym instrumentem była perkusja. Znany z wielu projektów, m.in.: Baaba, 15 Minut Projekt, Warszawskie Combo Taneczne, i niezwykle popularny Jazz Band Masecki Młynarski, grający tradycyjną przedwojenną polską muzykę jazzową.
---
AMBROSE AKINMUSIRE to amerykański muzyk - obecnie jeden z najciekawszych i najbardziej docenianych trębaczy współczesnego jazzu. Od kilku lat z rzędu nr 1 w ankiecie krytyków amerykańskiego magazynu „Downbeat” (najbardziej szanowanej ankiecie w świecie jazzu) w kategorii trąbka. Jego niekonwencjonalne podejście do dźwięku i kompozycji sprawia, że regularnie jest notowany właśnie w „Downbeat’cie”, zdobył granty i stypendia od Fundacji Doris Duke, Funduszu MAP, Kennedy Center i Monterey Jazz Festiwal. Oczywiście wszystkie nagrody są tylko pochodną jego muzyki. Celem Ambrose Akinmusire jest ciągły rozwój, wykraczanie poza granice gatunku i ograniczeń trąbki, jako instrumentu. Motywowany przede wszystkim duchową i praktyczną wartością sztuki, Akinmusire chce usunąć ścianę erudycji otaczającą jego muzykę. Dąży do tworzenia teksturalnych, bogatych, emocjonalnych krajobrazów, które opowiadają historie społeczności, rejestrują czas i wprowadzają nowe wzory, kultury, myślenia. Z Tomaszem Stańko spotykał się wielokrotnie, na festiwalach, w amerykańskich klubach jazzowych i darzyli się wzajemnie ogromnym szacunkiem. 29 lipca 2018 roku, w dzień odejścia polskiego trębacza, Ambrose Akinmusire napisał „R.I.P. Tomasz Stanko ! Thank you for the love, inspiration and encouragement over the years".

Wejściówki dostępne są TUTAJ: https://estrada.rzeszow.pl/bilety/

REGULAMIN IMPREZY

Kalendarz

WRZESIEŃ 2021

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30