Święto Paniagi 2022: Koncert HOMMAGE a ’ BLUES BROTHERS
To już pewne – tegoroczne święto ulicy 3 Maja w Rzeszowie odbędzie się pod znakiem kultury amerykańskiej. Na przybyłych będzie czekało mnóstwo atrakcji, a na scenie na Rynku wystąpi zespół HOMMAGE a ’ BLUES BROTHERS z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej.
W „tanich drani” z kultowego filmu „Blues Brothers” wcielą się Zbigniew Zamachowski, Maciej Miecznikowski i Jolanta Szczepaniak.
----------
Tajemnica sukcesu Blues Brothers to urok tanich drani, oldskulowy styl nie do podrobienia, niewyczerpana energia i zaraźliwy optymizm. Dzięki filmowi z 1980 r. – komedii muzycznej z plejadą gwiazd (takich jak Aretha Franklin, Steven Spielberg czy Ray Charles), pełnej samochodowych kraks, widowiskowych scen tanecznych, a przede wszystkim niesamowitej muzyki, duet zyskał popularność na całym świecie. Fabuła filmu jest prosta, ale szalenie chwytliwa - Jake Blues wychodzi z więzienia i wraz z bratem Elwoodem postanawia uratować przed zamknięciem bankrutujący sierociniec, w którym obaj się wychowali. Bracia reaktywują swój dawny, nieprzynoszący wcześniej profitów zespół i ruszają w trasę koncertową po USA. Tak skonstruowana opowieść jest pretekstem do pojawienia się w filmie znakomitych piosenek, które podbiły świat i wywołały modę na soul i rhythm and blues. Filmowe hity to między innymi „Everybody Needs Somebody to Love”, „Jailhouse Rock”, „Gimme Some Lovin’”.
-------
HOMMAGE a ’ BLUES BROTHERS
Zbigniew Zamachowski – wokal
Maciej Miecznikowski – wokal
Jolanta Szczepaniak – wokal
Artur Jurek – fortepian, instrumenty elektroniczne / hamond
Krzysztof Paul – gitara
Piotr Lemańczyk – gitara basowa
Roman Ślefarski – perkusja
Bassem Akiki – dyrygent
oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej
W programie:
utwory z filmu Blues Brothers (aranżacja Wiesław Świderski)
-----
Ulica 3 Maja to najstarszy trakt miejski w Rzeszowie – powstał tuż po nadaniu praw miejskich, czyli w 1354 roku. Ulica zmieniała nazwy. Najpierw była Zamkową, później Pijarską, wreszcie Pańską. W rzeszowskiej gwarze utarła się jednak nazwa Paniaga. Od 2003 roku Paniaga obchodzi swoje święto, które przypada zawsze w dniu 3 maja. W jego ramach w centrum miasta odbywa się szereg wydarzeń kulturalnych – koncertów, warsztatów, pokazów, wystaw. Od kilku lat tradycją jest także wiązanie Święta Paniagi z kulturą innych krajów w odniesieniu do miast partnerskich stolicy Podkarpacia. Tym razem Rzeszów postawi na kulturę amerykańską.
Podczas Święta Paniagi 2022 nie zabraknie amerykańskiego jedzenia, plastycznych warsztatów dla dzieci związanych z kulturą Indian, amerykańskich motocykli, czy wreszcie kojarzącej się z Ameryką muzyki. Szczegółowy program będzie dostępny już wkrótce.