Estrada Rzeszowska - logo

Bilety

Święto Paniagi 2021 przez wzgląd na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa zmieni nieco swój kształt i przeniesie się do świata wirtualnego. Główną atrakcją jest Wirtualny Jarmark Paniagi, który można znaleźć pod adresem http://paniaga.estrada.rzeszow.pl/. Na Jarmarku będzie czekało ponad 30 wystawców z lokalnymi produktami spożywczymi i rękodziełem. Będzie można znaleźć tu między innymi ręcznie wykonywane dekoracje, biżuterię, zabawki, kosmetyki czy odzież. Wybór produktów jest ogromny, a wszystkie oferowane towary są nietuzinkowe. Jarmark będzie uruchomiony od 3 maja do 3 czerwca 2021.

W ramach Paniagi 2021 na rzeszowskim rynku wydawniczym pojawi się też nowa publikacja dotycząca stolicy Podkarpacia w ujęciu historycznym. Mowa o pracy Szymona Jakubowskiego, redaktora naczelnego czasopisma regionalnego Podkarpacka Historia, zatytułowanej „W galicyjskim Rzeszowie. Ludzie i wydarzenia”. To zbiór ciekawostek, gawęd o ludziach i wydarzeniach. Teksty zawarte w książce będą dotyczyły rożnych aspektów życia w galicyjskim Rzeszowie. Publikację otwiera tekst, mówiący o tym, w jaki sposób Rzeszów stał się częścią Galicji, a zamyka opowieść o odzyskaniu niepodległości. Wewnątrz natomiast znajdzie się wiele sylwetek ciekawych osób związanych z miastem – jak Wojciech Boduszyński - lekarz, który jako pierwszy Polak zaczął szczepić przeciwko ospie; Ignacy Łukasiewicz, który uczył się w obecnej stolicy regionu i pracował w tutejszej aptece; Helena Modrzejewska, która miała tu swoje pierwsze tournée, czy Edward Janusz z rodziną – słynny w Galicji fotograf, który swoimi pracami zachwyca do dziś. Czytelnicy dowiedzą się też, jak i kiedy do Rzeszowa dotarły elektryfikacja, telefony i kolej, poznają początki rzeszowskiej prasy, poznają historię pierwszej rzeszowskiej księgarni, przeczytają pytania z pierwszej matury w Rzeszowie, dowiedzą się nieco więcej na temat rzeszowskich koszar wojskowych, rzeszowskiego Zamku i przeczytają o ogromnym pożarze Rzeszowa, który miał miejsce w 1842 roku. „W galicyjskim Rzeszowie. Ludzie i wydarzenia” nie będzie publikacją naukową, choć będzie poparta licznymi tekstami źródłowymi. Język i dobór tematów sprawią, że może zaciekawić każdego rzeszowianina i nie tylko.

W Święto Paniagi 2021 włączyły się też I Liceum Ogólnokształcące i Muzeum Dobranocek. Szkoła zaprasza rzeszowian na wirtualny spacer po swoich murach. Ten można odbyć klikając TUTAJ: https://app.cloudpano.com/tours/IOGLTOpD7N...

Z kolei na stronie http://www.muzeumdobranocek.pl/, kanale YT i profilu FB Muzeum będzie można znaleźć film o niecodziennych eksponatach w zbiorach Muzeum Dobranocek, prezentację dobranockowych przeźroczy z komentarzem lektora (zupełnie jak w starym domowym kinie rodem z PRL-u, ale w nowej wirtualnej odsłonie), podcast zatytułowany „Dwadzieścia cztery klatki na sekundę… czyli krótka historia animacji” i zagłosować w ankiecie na dobranockowy eksponat miesiąca.

O muzyczne atrakcje zadba z kolei Polskie Radio Rzeszów, które zaprosi rzeszowian do udziału w Dniu Otwartym w formie online. 

Kalendarz

WRZESIEŃ 2021

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30