Storie Antiche. Twórczość malarska Henryka Siemiradzkiego a „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza
- 1 kwietnia o godz. 18:00 w Rzeszowskich Piwnicach
- Bilety w cenie 30 zł dostępne online lub stacjonarnie
- dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy
- dostępność: brak barrier architektonicnzych, winda po lewej stonie drzwi wejściowych
Zapraszamy na drugą część cyklu „Czas Sztuki”, podczas której przeniesiemy się w czasie i przestrzeni, by odkrywać fascynujące, różnorodne oblicza sztuki. W trakcie spotkań zgłębimy historie polskich artystów, których twórczość inspirowały podróże, odkryjemy ślady egzotycznej Japonii w polskiej sztuce oraz przyjrzymy się dziełom takich postaci jak Frida Kahlo i Józef Mehoffer. Nie zabraknie także eksploracji monumentalnych dzieł akademizmu oraz geniuszu Michała Anioła. Każde ze spotkań to unikalna okazja, by nie tylko poznać dzieła sztuki, ale także zrozumieć kontekst ich powstawania, dowiedzieć się o technikach twórczych oraz odkryć ciekawostki o artystach i ich czasach. Spotkania poprowadzą eksperci z historii sztuki.
Pomysł na powieść „Quo vadis” zrodził się w trakcie wizyty Henryka Sienkiewicza w Rzymie, podczas której przewodnikiem pisarza po wiecznym mieście był malarz akademicki Henryk Siemiradzki. W wykładzie opowiemy o przyjaźni tych dwóch twórców oraz o wybranych obrazach malarza (np. „Pochodnie Nerona” i „Dirce chrześcijańska”) ukazujących sceny z życia i męczeństwa pierwszych chrześcijan. Jakie są ewentualne związki obrazów Siemiradzkiego z powieścią Sienkiewicza? Dzieła te były przecież tworzone równolegle, w tym samym czasie. Jakie były różnice i podobieństwa w podejściu do tematów antycznych u obu artystów? Czy twórczość jednego wpływała w jakiś sposób na dzieła drugiego? Jak wreszcie ich dokonania odbierane były przez publiczność? O tym wszystkim dowiecie się z kolejnego wykładu z cyklu „Czas na sztukę” w Piwnicach Rzeszowskich. Wykład poprowadzi ks. dr Paweł Batory, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie.
Paweł Batory - ur. w 1979, pochodzi z Gorlic (woj. małopolskie). Ksiądz diecezji rzeszowskiej, historyk sztuki, doktor nauk o sztuce, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie i Diecezjalny Konserwator Zabytków, wykładowca historii sztuki na Uniwersytecie Rzeszowskim i w Wyższym Seminarium Duchownym, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Stowarzyszenia Rajsze oraz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Popularyzator wiedzy o sztuce poprzez liczne teksty i okolicznościowe wykłady. Interesuje się sztukami wizualnymi, filmem i literaturą.