Sławomir Mrożek. Życie Warte jest Życia – Imigrant ze Wschodu „Teatr Imigranta ze Wschodu. Epilog”
Projekcja dokumentu poświęconego Sławomirowi Mrożkowi, klub festiwalowy na Bulwarach
To kontynuacja zapoczątkowanego w ubiegłym roku autorskiego projektu znakomitego fotografa Pawła Chara poświęconego wybitnemu polskiemu dramatopisarzowi, prozaikowi i rysownikowi. Mrożek – Mistrz teatru absurdu, autor wybitnych dzieł, docenianych na całym świecie: „Tanga”, „Emigrantów”, „Słonia”, satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej, nominowany do literackiej nagrody Nobla to jedna z najbardziej fascynujących, ale i zarazem skrytych osobistości polskiej kultury i sztuki współczesnej.
Przez ostatnie dwa lata życia tego niezwykłego człowieka Paweł Chara miał nie tylko zaszczyt przebywać w jego najbliższym otoczeniu i obcować z jego niezwykłym umysłem, ale także pełnić obowiązki jego osobistego sekretarza, dokumentując to wszystko w formie wyjątkowych fotografii.
Realizacja projektu o charakterze biograficzno – dokumentacyjnym, którego kolejne efekty zostaną zaprezentowane rzeszowskiej publiczności w trakcie tegorocznej edycji Festiwalu Wschód Kultury trwała niewiele ponad dwa lata, do 19 lipca 2013 roku, kiedy to zakończyła ją nagła śmierć Mistrza.
Dokładnie 25 czerwca b.r. publiczność w Rzeszowie będzie mogła uczestniczyć w czterech wyjątkowych wydarzeniach na tematycznym pograniczu literatury, teatru i fotografii, które stanowią esencję kolejnej odsłony projektu poświęconego tej wybitnej postaci. Będą to:
- Spektakl teatralny „EMIGRANCI” Sławomira Mrożka (reż. Piotr Cyrwus) w obsadzie aktorów Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie (Piotr Cyrwus, Szymon Kuśmider) – sobota, 25.06 – klub festiwalowy
- Pełnometrażowy film – biograficzny dokument poświęcony Pisarzowi (zdjęcia i reżyseria: Pawła Chara) - sobota, 25.06 – klub festiwalowy
- Prezentacja albumu z fotografiami wydanego przez Oficynę literacką Noir sur Blanc w Szwajcarii. Książka wydana w Polsce w listopadzie 2015 r., w dalszej kolejności pojawi się także we Francji oraz w Stanach Zjednoczonych. Pozycja zawiera około 180 stron, w tym 160 unikatowych fotografii przedstawiających autora "Emigrantów" w sytuacjach osobistych, wkraczających na obszar prywatności, którą pisarz tak bardzo chronił. Możemy go tu poznać od innej strony – jako pogodnego człowieka i miłośnika życia. Paweł Chara pełnił rolę osobistego sekretarza Sławomira Mrożka, był jego gościem w Nicei. Towarzyszył mu w podróżach, spotkaniach z przyjaciółmi, uczestniczył w pracy zawodowej, a także w życiu codziennym. Całość uzupełnia niezwykły tekst autorstwa wdowy po Sławomirze Mrożku, Pani Susany Osorio – Mrożek, będący zasadniczo jej pierwszą publiczną wypowiedzią od czasu śmierci męża. Niemal wszystko, co znajduje się w książce nigdy wcześniej nie było publikowane, ponieważ cały projekt był precedensowy.
- Otwarty panel dyskusyjny z autorem zdjęć oraz aktorami będzie swoistym podsumowaniem dwóch lat realizacji projektu w Rzeszowie, jak również doskonałą okazją do tego, aby w szerszym gronie podyskutować nie tylko o tym, co znaczy być osobistym sekretarzem Sławomira Mrożka, ale również o tym, czym jest dobra fotografia, co tak naprawdę niesie ze sobą świat Mrożka i dlaczego warto się w nim zagłębić. Dyskusję poprowadzi redaktor Polskiego Radia Rzeszów Adam Głaczyński - sobota, 25.06 – klub festiwalowy.