
Rzeszów | Finał prezydencji: Europejski Stadion Kultury
- dorośli
- seniorzy
- młodzież
- koncert
Europejskie Święto Muzyki – koncert finałowy polskiej prezydencji w Radzie UE już 27 czerwca w Rzeszowie!
Po raz kolejny w ramach festiwalu Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury na jednej scenie spotkają się artyści z Europy oraz krajów Partnerstwa Wschodniego.
Koncert Główny każdego roku przyciąga tłumy i zachwyca unikalnymi występami artystycznych kolektywów - niepowtarzalnych duetów i aranżacji przygotowanych specjalnie na tę okazję. To muzyczne spotkania, których nie zobaczysz nigdzie indziej!
Listę wykonawców będziemy aktualizować na bieżąco.
Pierwszym artystycznym duetem Koncertu Kolektywów – formatu będącego sercem Europejskiego Stadionu Kultury jest Kazka – fenomenalna grupa z Ukrainy oraz Lanberry – jedna z najbardziej charyzmatycznych polskich artystek młodego pokolenia.
Kazka, zespół, który przełamał bariery językowe i kulturowe, jako pierwszy ukraiński wykonawca zdobył miejsce w TOP 10 Global Shazam oraz osiągnął rekordowe wyniki wyświetleń na YouTube – ponad 470 milionów dla utworu „Płakała”, uczyniło ich symbolem muzycznej ekspresji Wschodu. Ich electro-folkowy styl i emocjonalna siła przekazu budują mosty między tradycją a nowoczesnością, między Wschodem a światem. Kazka występowała na najważniejszych scenach Europy i Ameryki Północnej, a jej muzyka to dźwięk pokolenia, które nie boi się mówić o tym, co ważne.
Z kolei Lanberry to głos młodej Polski – kobieta renesansu sceny pop, autorka przebojów, kompozytorka, jurorka telewizyjna i jedna z najczęściej nagradzanych artystek ostatnich lat. Jej hity jak „Piątek” czy „Gotowi na wszystko” święciły triumfy na listach AirPlay, a jako autorka utworów dla takich artystów jak Roksana Węgiel czy Viki Gabor, przyczyniła się do międzynarodowych sukcesów Polski na Eurowizji Junior. Nominowana do Fryderyków, posiadaczka Diamentowej Płyty, artystka, której twórczość bije rekordy popularności na YouTube i Spotify.
Drugi kolektyw jest pełen kontrastów. Spotkanie Wiktora Dyduły i MokuMoku to dialog artystycznych osobowości, w którym melodyjność i liryzm polskiej piosenki spotyka się z surową energią gruzińskiego eksperymentu.
Wiktor Dyduła – nowy głos pokolenia
Wiktor Dyduła zdobył szerokie uznanie publiczności jako finalista popularnego programu typu talent show, jednak jego prawdziwe artystyczne oblicze objawiło się w autorskim materiale. Singiel „Tam słońce, gdzie my” – radiowy przebój, który przez pięć tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu listy AirPlay – przyniósł mu nominację do nagrody Fryderyk 2025 w kategorii „Utwór Roku – Pop” i pokrył się potrójną platyną. Debiutancki album „Pal Licho!” pokazał artystę jako kompletnego twórcę – kompozytora, autora tekstów i wokalistę – operującego zarówno wrażliwością, jak i sceniczną energią.
Na płycie znalazły się takie utwory jak „Ćwierć wieku”, „Adios” czy tytułowy „Pal Licho!”, z których każdy potwierdza jego charakterystyczny styl i nieprzeciętną charyzmę. Dyduła nie unika także współpracy – występował w projekcie Wodecki Twist podczas Męskiego Grania 2023, a jego wersja klasycznego repertuaru znalazła się na oficjalnym wydawnictwie „Męskie Granie 2024”. Artysta pojawił się również gościnnie na nagraniach Bovskiej i Jakuba Skorupy. W 2024 roku wziął udział w programie „Azja Express”, a już w kwietniu 2025 zaprezentuje długo oczekiwany drugi album „Tam słońce, gdzie my”.
MokuMoku – gruzińska fuzja rytmów
Zespół MokuMoku, pochodzący z Tbilisi, to jeden z najważniejszych graczy alternatywnej sceny muzycznej Gruzji. Ich twórczość wymyka się gatunkowym klasyfikacjom – płynnie łączą hip-hop, jazz, elektronikę i rytmy taneczne, nie bojąc się zarówno eksperymentu, jak i chwytliwego groove’u. Słyną z żywiołowych, improwizowanych koncertów, a ich brzmienie – surowe, organiczne i energetyczne – tworzy wyjątkową atmosferę.
Zespół zagrał na najważniejszych festiwalach w Europie, takich jak MadCool Festival w Madrycie, Bristol Upfest, Import Export w Monachium, Wagenhallen w Stuttgarcie czy Tbilisi Open Air i Black Sea Jazz Festival. Ich dyskografia obejmuje pięć albumów, m.in. „Blues Build The Temple” (2015), „Chicago Marinade” (2019) oraz „Off The Record” (2023) – będących świadectwem nieustannego artystycznego rozwoju. Ostatni singiel „Say What You Say” to nostalgiczna podróż do lat 90., wzbogacona o elementy tradycyjnego wschodniego mughamu – gatunku muzycznego, którego korzenie sięgają Azerbejdżanu i Persji.
Wydarzenie jest częścią Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.