Prawa kobiet - pokazy filmowe - "Podziemne państwo kobiet"
PRAWA KOBIET - BEZPŁATNE POKAZY FILMOWE
Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet "Victoria" oraz Estrada Rzeszowska w ramach działalności Rzeszowskiego Inkubatora Kultury, zapraszają na bezpłatne pokazy filmów, które poruszają problemy praw kobiet na świecie.
Cykl skłąda się z 4 filmów, które wyświetlimy w ciągu czterech kolejnych sobót począwszy od 19 listopada.
Pokazy rozpoczynają się o godzinie 19.00 a w ramach projekcji filmów zainteresowane osoby zaprosimy również do dyskusji na tematy poruszane w filmach.
19.11.2016 r. , godz. 19.00
Podziemnie państwo kobiet
Reżyser: Claudia Snochowska-González, Anna Zdrojewska
film dokumentalny, Polska, 2009, 42 min.
Jeżeli kobieta chce przerwać ciążę, zrobi to. Nie przeszkodzi jej w tym nawet najbardziej restrykcyjne prawo. "Podziemne państwo kobiet" to obraz polskiej rzeczywistości, w której ustawa antyaborcyjna funkcjonuje tylko na papierze.
Po raz pierwszy w Polsce na publiczną opowieść o osobistym doświadczeniu zdecydowały się kobiety, które dokonały nielegalnej aborcji. Ich głos sprowadza się do jednego: do oskarżenia społeczeństwa o hipokryzję, wyrażającej się akceptowaniem ustawy, która nie działa.
Autorki "Podziemnego państwa kobiet", ANNA ZDROJEWSKA i CLAUDIA SNOCHOWSKA-GONZALEZ, nie tylko pokazują mechanizmy działania podziemia aborcyjnego, lecz przede wszystkim oddają głos ośmiu kobietom, które odpowiedziały na ich apel i odważyły się opowiedzieć o swoich przeżyciach. Kobiety te, w różnym wieku, o różnym statusie społecznym i sytuacji życiowej przerywają "milczenie owieczek", czyli stan zbiorowego zastraszenia zdiagnozowany przez Kazimierę Szczukę w książce o tym tytule.
W Polsce od 1993 roku obowiązuje ustawa antyaborcyjna, na mocy której przerywanie ciąży z przyczyn społecznych jest zakazane. Tymczasem liczba aborcji dokonywanych w Polsce nielegalnie jest szacowana nawet na 200 tysięcy rocznie. Dostęp do bezpiecznego zabiegu przerwania ciąży jest w dużej mierze kwestią pieniędzy. Mimo tak częstych nielegalnych aborcji nie rodzi się w Polsce ruch dążący do zmiany prawa. "Handlarze i ruch oporu to zupełnie różne postawy" - mówi Katarzyna Bratkowska. Dlaczego tak trudno o zmianę? Autorki filmu próbują odpowiedzieć na to pytanie, cofając się do początków lat 90-tych i odsłaniając bezsilność ruchu obywatelskiego wobec politycznych targów. O komentarze zwracają się do czołowych polskich działaczek ruchu pro-choice, reprezentantek różnych generacji: Wandy Nowickiej, Ewy Dąbrowskiej-Szulc, Marii Jaszczuk i wielu innych. "Zajęłyśmy się problemem odmawiania kobietom prawa do decyzji, ponieważ chcemy, by żyły jako wolne, pełnoprawne obywatelki w społeczeństwie, w którym mają możliwość podejmowania autonomicznych decyzji dotyczących kształtu swojego życia. Tylko ta droga doprowadzi do sytuacji, w której na świat będą przychodziły chciane, kochane, a tym samym szczęśliwe dzieci" - mówią autorki filmu.
"Zadaniem "Podziemnego państwa kobiet" jest stać się słyszalnym głosem za prawem kobiet do podejmowania decyzji.