Inspiracje japońskie w sztuce polskiej
- 4 marca o godz. 18:00 w Rzeszowskich Piwnicach
- bilety w cenie 30 zł dostępne online lub w kasie
- dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy
- dostępność: brak barrier architektonicnzych, winda po lewej stonie drzwi wejściowych
Zapraszamy na drugą część cyklu „Czas Sztuki”, podczas której przeniesiemy się w czasie i przestrzeni, by odkrywać fascynujące, różnorodne oblicza sztuki. W trakcie spotkań zgłębimy historie polskich artystów, których twórczość inspirowały podróże, odkryjemy ślady egzotycznej Japonii w polskiej sztuce oraz przyjrzymy się dziełom takich postaci jak Frida Kahlo i Józef Mehoffer. Nie zabraknie także eksploracji monumentalnych dzieł akademizmu oraz geniuszu Michała Anioła. Każde ze spotkań to unikalna okazja, by nie tylko poznać dzieła sztuki, ale także zrozumieć kontekst ich powstawania, dowiedzieć się o technikach twórczych oraz odkryć ciekawostki o artystach i ich czasach. Spotkania poprowadzą eksperci z historii sztuki.
W II połowie XIX wieku sztuka Japonii zaczęła docierać do Europy Zachodniej i w zasadzie z miejsca rzuciła ją na kolana. Artyści z wypiekami na twarzach kolekcjonowali drzeworyty japońskie i w nawiązywali do nowych rozwiązań w swoich dziełach. Polscy malarze, tłumnie uczący się w czołowych europejskich akademiach, także nie pozostawali obojętni na egzotyczne nowości. Na ile możemy mówić o płytkiej fascynacji, a na ile o głębszym zrozumieniu założeń sztuki z kraju kwitnącej wiśni, spróbujemy podyskutować, przyglądając się najlepszym polskim dziełom z okresu Młodej Polski.
Jolanta Bobala - absolwentka historii sztuki Instytutu Historii Sztuki UJ. Interesuje się malarstwem przełomu wieków, fotografią oraz sposobami interpretacji obrazu. Publikowała w Magazynie "Szum". Współpracuje z Działem Edukacji MNK. Prowadzi autorskie wycieczki po Krakowie i krakowskich muzeach w ramach działalności Art to go!