Estrada Rzeszowska
ul. Jagiellońska 24
35-025 Rzeszów
NIP: 813 026 90 58
pon.-pt.:
8.30 - 16.30
Estrada Rzeszowska pierwsze swoje początki miała w latach 50- tych XX wieku, kiedy na terenie południowo- wschodniej polski umilkły działania wojenne. W 1948 powstaje Stołeczna Organizacja Artystyczna „Artos”, która organizowała spektakle teatralne, koncerty orkiestr symfonicznych oraz zespołów muzycznych. W 1955 r. "Artos" został rozwiązany, a w jego miejsce powołano Państwowe Przedsiębiorstwo Imprez Estradowych "Estrada", które w 1960 r. zostało przekształcone w Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Imprez Artystycznych. Przechodząc do dalszych kolei losu Estrady, w 1953 powstała filia Artosa w Rzeszowie powołana przez krakowski oddział, natomiast rok później w całym kraju powstają agencje estradowe, które otrzymują dotacje na realizację zaangażowanych politycznie programów. W 1958 r. Wojewódzkie Przedsiębiorstwa Estradowe podporządkowano Wojewódzkim Radom Narodowym. W tym samym roku, 14 grudnia powstała Estrada Rzeszowska, dlatego datę tę uznaje się za jej narodziny.
Pierwszym dyrektorem Estrady zostaje Julian Krzywka, który zatrudnia wspaniałych artystów min. takie postaci jak Anna German. Pierwsze widowiska, z których zasłynęła Estrada to: „Pożar Serca”, widowisko dla dzieci „Cyrk Tarabumba” oraz „Świt nad Afryką”. Aktywność Estrady w czasach kierowania przez niego rzeszowską instytucją zasługuje na miano złotego okresu. Spektakle były doceniane w prasie i wśród publiczności, a także licznie nagradzane. Na szczególną uwagę zasługuje Nagroda Główna Ministra Kultury i Sztuki na Pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Estradowych w 1963 r. w Olsztynie zdobyta za widowisko „Julia, czyli delikatność uczuć”. Podczas festiwalu zespół zdobył także 5 nagród indywidualnych. Sukces ten zwrócił oczy całej Polski na Rzeszów i otworzył szerokie wrota sceny rzeszowskiej na kraj.
W 1964 roku w Estradzie Rzeszowskiej następuje zmiana na stanowisku kierowniczym. Na krótko funkcję dyrektora zajmuję Jerzy Kobryń, a po trzech latach funkcję tą przejmuję Jakub Ciastoń działając z Elwirą Turską, która obejmuję stanowisko dyrektora artystycznego. Jednym z głównych, cyklicznych wydarzeń, które pojawiały się co roku były Rzeszowskie Spotkania Estradowe zapoczątkowane jeszcze w latach 60. Ich celem była prezentacja najciekawszych zjawisk i postaci polskiej sceny estradowej. Dlatego pojawiały się tam same gwiazdy: m.in. Czerwono - Czarni z Karin Stanek, Ewa Demarczyk, Mieczysław Fogg, Ewa Bem, Stan Borys, Maryla Rodowicz, Helena Vondrackowa. Publiczność przyciągały także występy takich zespołów jak Czerwone Gitary, Trubadurzy czy Anawa z Markiem Grechutą.
W roku 1975 szefostwo Estrady obejmuje Bogdan Chorążuk. Do obsady dołącza muzyk Piotr Furtas, który tworzy grupę wokalno- muzyczną pod nazwą Fenix z którą współpracował m.in. Zbigniew Wodecki czy Tadeusz Woźniak. Powstaje również grupa kabaretowa początkowo nazywana Tubylec a następnie przemianowana na zespół Golec. Największym wydarzeniem był koncert słynnej orkiestry nowojorskiej Duke’a Ellingtona. Sala Filharmonii Rzeszowskiej pękała w szwach.
Lata 80. nie były łatwym czasem dla Estrady Rzeszowskiej. Po ogłoszeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r. Estrada podobnie jak pozostałe instytucje kulturalne w Polsce musiała zawiesić swoją działalność. W kolejnym roku rada Ministrów podjęła decyzję, w której wyniku instytucje estradowe musiały utrzymywać się z własnych środków. Można byłoby pomyśleć, że to koniec dla Estrady. Jednak dzięki staraniom artystów i nowego dyrektora Antoniego Dariusza Dubiela placówka radziła sobie bardzo dobrze. Dobór modnych w tamtym czasie zespołów rockowych takich jak Maanam, Republika, Bajm czy Wanda i Banda przyniosły duży zysk, co pozwoliło przetrwać ciężkie czasy. Pojawiają się takie spektakle jak „Spoza gór i rzek” i „Dziewczyna z deszczu”. W 1983 roku zmianie uległa formuła Rzeszowskich Spotkań Estradowych stając się Ogólnopolskimi Spotkaniami Estradowymi, w skrócie „Oset”. Była to doskonała okazja do konfrontacji dokonań estrad z całej Polski dająca szansę rozwoju tej gałęzi rozrywki w tamtym czasie. Co roku w jury zasiadali cenieni aktorzy, reżyserzy czy krytycy muzyki, kompozytorzy oraz autorzy tekstów. M.in. Jonasz Kofta czy Krzysztof Materna. Ostatnia VI edycja OSETu odbyła się w 1989 roku. Można powiedzieć, iż okres OSET-ów to srebrne lata Estrady Rzeszowskiej.
Po 1989 roku nastąpił gwałtowny spadek liczby widzów spowodowany zmianą ustrojową Polski. Funkcje mecenatu nad instytucjami artystycznymi przejął samorząd lokalny, który minimalnie wspierał finansowo Estradę . W tej sytuacji zespoły aktorskie i muzyczne zostały rozwiązane, ale nie powstrzymało to Estradę przed tworzeniem nowych programów. Estrada zaczęła ukierunkowywać swoje działania na organizację koncertów, zapraszając na teren województwa solistów oraz zespoły. Wielkim wydarzeniem tego okresu było stworzenie przez rzeszowskiego reżysera Janusza Pokrywkę Scenę Propozycji. Dzięki temu powstały wkrótce takie spektakle jak: „Ptasiek”, „Ballada o trzech drzwiach i stodole”, „Indyk”. Reżyser przygotowywał również wiele przedstawień dla dzieci, niektóre z nich to: „Na ten Nowy Rok”, „O wróbelku Elemelku”, „Zaczarowany świat lalek”. Swoimi przedstawieniami Janusz Pokrywka z dużym powodzeniem realizował idee teatru plastycznego. Ciągle zaskakiwał pomysłami i potężną wizją, ukazując artystyczną autonomie.
W listopadzie 2006 roku Estrada Rzeszowska przygotowała wspaniały jubileusz 45-lecia na scenie pochodzącego z Rzeszowa Stana Borysa. Na scenie towarzyszyła mu wrocławska grupa rockowa „Imię Jego 44”. Jego wieloletnia praca artystyczna została nagrodzona złotym krzyżem zasługi, odznaką „Zasłużony dla Podkarpacia” oraz medalem „Gloria Artis”. Estrada Rzeszowska po odejściu dyrektora Dubiela ponownie dostała finansowanie na działalność kulturalną z miasta i tak jest do teraz. Od 2010 roku Estrada zajmuje się organizacją największych imprez kulturalnych i okolicznościowych w mieście, wśród których można wymienić festiwale, Jarmark Bożonarodzeniowy czy Sylwester Miejski. Flagowymi wydarzeniami organizowanymi przez Estradę Rzeszowską są: Święto Paniagi, Rockowa Noc, Carpathia Festiwal, Festiwal Przestrzeni Miejskiej oraz Europejski Stadion Kultury. Dokładne informacje o tych wydarzeniach znajdują się w zakładce „co robimy”.
Rok 2013 zaowocował rozpoczęciem działalności Rzeszowskiego Inkubatora Kultury, który miał wspierać inicjatywy kulturalne Estrady Rzeszowskiej. Początkowo projekt, który miał być tymczasowy, przerodził się w dział animacji Estrady Rzeszowskiej i stał się jej nierozerwalną częścią. Misją Rzeszowskiego Inkubatora Kultury jest wspieranie społecznych inicjatyw w zakresie szeroko pojętej kultury, działań społecznych i animacyjnych. Jego zespół kreatywny jest inicjatorem działań takich jak: konkurs „Młodzież (dla) Miasta”, Akademia Wolontariatu, Letni Ogródek Kulturalny, Społeczna Lemoniada, Punkt Adopcji Roślin, RIKcafe i Estrada Studio. Oprócz wspomnianych w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury realizowane są warsztaty, Rzeszowskie Rysowanie, Domówki u Janusza, Śniadania ze Sztuką, Wyprzedaże Garażowe, spotkania autorskie, panele dyskusyjne, projekcje filmów czy wystawy.
Obecnie Estrada Rzeszowska zajmuje się prowadzeniem działalności kulturalnej i profesjonalną organizacją miejskich wydarzeń kulturalnych, lokalnych interdyscyplinarnych festiwali, koncertów i recitali itp. Popularyzuje ciekawe zjawiska z różnych dziedzin sztuki. W ramach działalności edukacyjnej i animacji kultury prowadzi Rzeszowski Inkubator Kultury oraz dysponuje profesjonalnym studiem nagrań dźwiękowych Estrada Studio. Estrada Rzeszowska to instytucja o ugruntowanej pozycji na rynku działająca od 1958 roku. Na początku swojej działalności skupiała się na tworzeniu spektakli i widowisk muzycznych, po zmianie ustrojowej Polski zaczęła ukierunkowywać swoje działania na organizację koncertów, zapraszając na teren województwa solistów oraz zespoły. Aktualnie jest organizatorem największym wydarzeń kulturalnych w Rzeszowie oraz mocno wspiera działania i inicjatywy oddolne. Warto wspomnieć o tym, że w całej Polsce zostały do dzisiaj tylko 3 Estrady – oprócz Rzeszowskiej znajdziemy jeszcze je w Poznaniu i Warszawie.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj o dziejach Estrady Rzeszowskiej w podcaście „Przygrywka” Klik
Estrada Rzeszowska
ul. Jagiellońska 24
35-025 Rzeszów
NIP: 813 026 90 58
pon.-pt.:
8.30 - 16.30