Kolejna odsłona modernistycznego spaceru w cyklu #OkoNaMiasto!
Spacer będzie kontynuacją rozpoczętej przy ul. Grunwaldzkiej 6 opowieści o architekturze, która przedefiniowała pojęcie piękna, miała na względzie przede wszystkim zdrowie psychiczne i fizyczne użytkowników oraz była świadkiem budowanej na nowo tożsamości II Rzeczypospolitej oraz wychodzącego z cienia prowincji Rzeszowa.
Przy ul. Dekerta zachowały się nieprzekształcone wielorodzinne wille miejskie w ogrodzie powstałe jeszcze przed budową COP-u dla zamożnej elity Rzeszowa. Fenomen ul. Jagiellońskiej polega natomiast na tym, że jest ona największym w mieście jednorodnym stylistycznie zespołem obiektów modernistycznych, zaprojektowanych przez lokalnych architektów. Bliższe spojrzenie na zabudowę tych ulic pozwoli zrozumieć, jak w praktyce realizowano w Rzeszowie awangardowe postulaty modernistów, takie jak: prawo każdego człowieka do powietrza, światła, ciepła i ciszy w obrębie mieszkania, mniej znaczy więcej, sztuka wygnana ze świątyń, sztuka wszędzie i dla wszystkich, prymat funkcji nad formą...
Podczas spaceru zwrócimy uwagę na przetrwałe do dziś (nieliczne już) autentyczne okruchy architektury modernistycznej, takie jak szlachetne tynki, drewniana stolarka, metalowe portale w ozdobnych obramieniach, balustrady, pochwyty, wyłączniki, fragmenty witryn, dające wyobrażenie o solidności i trwałości przedwojennej sztuki budowania. Dowiemy się także, kim byli użytkownicy pierwszych nowoczesnych mieszkań w mieście. Spacer zakończy oprowadzanie po willi Leopoldyny Janusz przy ul. Jagiellońskiej 24 oraz wspólna dyskusja.
Start: ogród Letniego Pałacu Lubomirskich o godzinie 17:00. Zapraszamy!
*Oko na miasto Europejski Rzeszów - spacery dziejami miasta. Zadanie jest finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.