29 czerwca-1 lipca 2012 roku, Rzeszów
Rok 2012 to rok dla Polski i Ukrainy wyjątkowy. To również szczególny czas dla wspólnego twórczego dialogu artystycznego młodego pokolenia Polaków i Ukraińców. Kulminacja Europejskiego Stadionu Kultury, zainaugurowanego w roku 2011, nastąpi ponownie w Rzeszowie, na przełomie czerwca i lipca, tuż przed finałem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Tegoroczna edycja Europejskiego Stadionu Kultury opierać się będzie przede wszystkim na relacji kultury i sportu, tworzeniu wspólnej płaszczyzny przenikania się wielu dziedzin sztuki, takich jak muzyka, teatr, taniec, film, sztuki wizualne. Hasło przewodnie finałowej edycji to „kultura fizyczna".
PROGRAM:
29 czerwca - 1 lipca 2012, Rzeszów
KLUB FESTIWALOWY
NAMIOT FESTIWALOWY PRZED PAŁACEM LUBOMIRSKICH
GODZINY OTWARCIA: 11:00-02:00 PIĄTEK-NIEDZIELA
BIURO FESTIWALOWE
PAŁAC LUBOMIRSKICH
GODZINY OTWARCIA: 11:00-20:00 PIĄTEK-NIEDZIELA
WYSTAWY
29.06-01.07.2012, I LO ul. 3 Maja
Liubov Gorobiuk Video instalacja: Cultus agri. Pokój bohatera.
Czym jest sport jako dyscyplina? Wydaje mi się, że już samo pytanie umieszcza sport w kontekście kultury. Ale to z kolei nasuwa kolejne pytanie: czym jest kultura sportu? Projekt ten stwarza okazję na wprowadzenie odbiorcy w intymny świat bohatera zmagającego się z dyscypliną sportu. Proces zmagania się ze sportem to dyscyplinowanie ciała, umysłu, otoczenia. Jest to niezwykle intymne doświadczenie. Sport to kultura. Człowiek uprawiający sport, uprawia swoje ciało, tak jak rolnik uprawia ziemię. Wkłada ciało w prawidła dyscypliny, by zebrać określone plony.
29.06-01.07.2012 OGRODZENIE PAŁACU LUBOMIRSKICH
WARSZAWSCY SPORTOWCY/ Artysta Tadeusz Rolke / Kurator Jan Śpiewak- MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH
Rekonstrukcja 10 przedwojennych fotografii warszawskich sportowców pochodzenia żydowskiego. Tadeusz Rolke odtwarza znalezione w starych albumach i gazetach zdjęcia starając się zatrzeć ślady między teraźniejszością a współczesnością. Bohaterami są warszawscy sportowcy zarówno słynni jaki i ci, którzy na zawsze pozostaną anonimowi.
Idea masowego uprawiania sportu od ponad stu lat jednoczy ludzi tworząc poczucie tożsamości i przynależności do wspólnoty. Na murawie boiska wszyscy ludzie stają się równi. Przedwojenne fotografie żydowskich warszawskich sportowców zestawione z ich współczesnymi wersjami autorstwa Tadeusza Rolke przypominają nam o tej wyjątkowej funkcji sportu.
29.06-01.07.2012 I LO ul. 3 Maja
DZYGA (LWÓW, UKRAINA), SpARTakiada 2012
Artyści: Myrosław Wajda (Lwów), Ołeksandr Nykytiuk (Winnica), Pawło Kowacz (Użhorod), Wołodymyr Kaufman (Lwów), Jurij Biłej (Użhorod), Serhij Petluk (Lwów), Ołena Afanasjewa (Chersoń), Maks Afanasjew (Chersoń), Serhij Diaczenko (Chersoń).
Projekt ten ma pomóc człowiekowi jako twórcy w uświadomieniu sobie swojego miejsca we wszechświecie i w społeczeństwie oraz w przekroczeniu ograniczeń własnego światopoglądu. Tematem jest kultura fizyczna i sport, a zwłaszcza granica wzajemnych stosunków pomiędzy przyrodą, sztuką oraz kulturą fizyczną i sportem. Na projekt złożą się prace plastyczne, utwory muzyczne i poetyckie stworzone przez artystów ukraińskich specjalnie na tę okazję. Przewidziane są różne formy sztuki współczesnej: instalacje, projekcje wideo, rzeźby kinetyczne, instalacje świetlne, performance, land art, prace malarskie, muzyka współczesna: awangardowa, poważna, a także eksperymentalna elektroniczna.
29.06- 01.07.2012 GODZINA 11:00 - 20:00, I LO ul. 3 Maja
CENTRUM „TOTEM" (CHERSOŃ, UKRAINA), RECYCLING (performance wideo)
Reżyseria: Maks Afanasjew
Koncepcja: Ołena Afanasjewa
Wykonawcy: Serhij Diaczenko, Andrij Łusta, Ołeksandr Judin, Łeonid Jeżurow
Ewolucja człowieka postępuje od mentalnej i fizycznej „niezgrabności" do harmonii ze sobą, innymi ludźmi, przyrodą i wszechświatem. Przynajmniej tak powinno być. Ale mamy, co mamy: antyczność, idealizowana przez wszystkie następne epoki, pozostaje wzorcem harmonii. Oczywiście, Grecy jako naród i jako ten wzorzec przetrwali, ale czy zwyciężyli? Na razie zwycięża nie ten, kto jest bardziej harmonijny, tylko silniejszy, agresywniejszy, młodszy i bezczelny. A zwycięzcy nie interesuje, dokąd dąży - albo w którym kierunku popycha go ewolucja - w darwinowskim rozumieniu. A innej ewolucji na razie nie wymyśliliśmy...
29.06-01.07.2012 GODZINA 11:00-22:30, TEATR MASKA
Karolina Breguła, Ćwiczenia muzealne / videoart
Zakaz fotografowania, podchodzenia zbyt blisko dzieł, biegania czy nawet głośnego mówienia - to zasady, które panują w galeriach i muzeach. Te środki mają zapobiegać zniszczeniu prac, ale są jednak również wyrazem siły i przewagi ogromnej instytucji nad odbiorcami. Muzeum onieśmiela odwiedzających, hamuje ich naturalne zachowanie
i emocjonalny odbiór dzieł, ograniczając ilość dozwolonych czynności do minimum oczywistych zachowań. Ćwiczenia muzealne to krótkie wideo będące „instrukcją obsługi" muzeum: zbiorem gestów dozwolonych w galeriach, wykonywanych wielokrotnie w taki sposób, że przypominają gimnastykę rekreacyjną.
29.06-01.07.2012 GODZINA 11:00-20:00, GALERIA BWA
TOMASZ GUDZOWATY "Beyond the body"
Wystawa Beyond the Body jest autorskim wyborem Tomasza Gudzowatego, przeglądem jego twórczości z ostatnich lat. To kolejna odsłona wieloletniego projektu fotograficznego, poświęconego różnym sportom, głównie etnicznym i tradycyjnym, ale także dyscyplinom należącym do współczesnej kultury wielkomiejskiej. Wspólnym mianownikiem jest wizja sportu jako aktywności w równym stopniu fizycznej, co i duchowej, kształtującej życie jednostek i społeczności, często objawiającej się w wymiarze rytualno-religijnym. W świecie zdominowanym przez media, w którym główną, a nierzadko jedyną miarą wartości podejmowanego wysiłku jest popularność, Tomasz Gudzowaty ukazuje nieznane oblicza sportu i nowe sposoby ich wizualnej prezentacji.
29.06-01.07.2012;
GALERIA FOTOGRAFII MIASTA RZESZOWA, ul. 3 Maja
Wystawa przedstawia dokumentacje imprez kulturalnych, które miały miejsce podczas Europejskiego Stadionu Kultury w dniach 12 - 14 sierpnia 2011 roku. Można zobaczyć fotoreportaże m.in. z takich wydarzeń, jak: koncert inauguracyjny Gramy razem!, przedstawienie Ambasada Teatru Republika Usta Usta, przedstawienie Gloria Teatru Woskresinnia ze Lwowa, gra miejska Rower Power, Kino Pod Gwiazdą, NoBorder Music Festival, Silent Disco, warsztaty wlepkarskie, koncert ART.BOX UA/PL czy Jazz Ethno Fusion.
TEATRY
01.07.2012 GODZINA 18:00-19:30 Rynek
„Ławka Rezerwowych"
Ławka Rezerwowych to niezwykle zabawna komedia muzyczna Michała Walczaka i Marcina Kołaczkowskiego, z przymrużeniem oka ukazująca naszą reprezentację poza boiskiem. Życie zawodników to przecież nie tylko gra, ale też podróże, pobyty w hotelach, opracowywanie strategii, konferencje prasowe. A tu może zdarzyć się wszystko: zamach terrorystyczny, musztra wojskowa, szturm gorących fanek. Poznajmy najlepszych z najlepszych wojowników o honor polskiej piłki - zawodników reprezentacji. Jędrek to pewny siebie władca bramki, który panicznie boi się terrorystów. Gerard w swoich oczach jest gwiazdą ligi francuskiej, chociaż ciągle grzeje ławkę rezerwowych. Kopyto nokautuje bramkarzy i kolekcjonuje czerwone kartki, ale jest bezwzględnym patriotą, grającym w hołdzie dla naszego papieża. Najmłodszy Piotruś naiwnie wierzy w sukces, a z problemami zwraca się do mamy. Kapitan Romek zaś ma lekkie problemy miłosno-alkoholowo-hazardowe, ale za to świetnie prezentuje się na zdjęciach jako lider. Zabawne dialogi i komiczne sytuacje wzbogacono nowymi aranżacjami znakomitych przebojów Andrzeja Zauchy (m.in. Baby, ach, te baby, Już taki jestem zimny drań, Wymyśliłem Ciebie, Czarny Alibaba czy C'est la vie).
29.06.2012 GODZINA 17:30-19:30;
30.06.2012 GODZINA 15:00-17:00, I LO ul. 3 Maja
„Projekt Witkacy" to koprodukcja Studia Teatralnego KOŁO z Warszawy i Teatru Arabeski z Charkowa. Biorą w nim udział: reżyserzy i kompozytor z Polski, oraz ukraińscy aktorzy i muzycy. W wyniku tej współpracy powstał spektakl, na podstawie dotąd nietłumaczonych na język ukraiński, dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza. Ukraina jako region szczególnie dotknięty katastrofą, którą przepowiada Witkacy jest miejscem gdzie jego dramaty mają szansę zabrzmieć z wyjątkową siłą. Tym bardziej, że pytania które zadaje nie straciły nic na swojej aktualności.
29.06.2012 , godz. 20:15 wyjazd z klubu, przejazd przez miasto
Widowisko plenerowe - Korowód Siemaszkowej, inaugurujące „Scenę na dziedzińcu" Teatru im. W. Siemaszkowej to zjawisko w czasoprzestrzeni wyjątkowe. Feeria kolorów i dźwięków. Taniec i śpiew. Fizyczność i duchowość. Pomieszanie zmysłów.
MUZYKA
29.06.2012 GODZINA 17:30-19:00 KLUB FESTIWALOWY
Warszawa Kiev Express, to nowa marka na europejskiej scenie jazzowej.
Muzyka WKE to interesująca propozycja dla wrażliwych i wymagających poszukiwaczy oryginalności. W kompozycjach Warszawa Kyiv Express słychać kujawiaka, poloneza, przyśpiewki góralskie, kołomyjkę, biały stepowy śpiew, ale również kaukaską lezginkę, zwaną też Czeczenką.
29.06.2012 GODZINA 19:00-20:30 KLUB FESTIWALOWY
ROBODROM
Warszawski duet powstał na fali tęsknoty za tym, co Eugene Scribe zwykł był nazywać „sztuką dobrze skrojoną" - tęsknoty za harmonijnym współgraniem struktur, gdzie muzyka, słowo i ruch sceniczny budują spójną i, przede wszystkim, skuteczną wypowiedź.
Dobór instrumentów, choć na pozór chaotyczny, jest nieprzypadkowy. Każdy element aranżacji pełni jasno określoną rolę. Struny, wibracje, zera-jedynki, głos. Człowiek zjednoczony z maszyną. Amalgamat brzmień i kocioł nut.
29.06.2012 GODZINA 22:00-00:00 RYNEK
Addictive TV jeden z najbardziej cenionych i innowacyjnych duetów tworzących audiowizualne show na świecie - Addictive Tv. Wyjątkowość tego projektu polega na miksowaniu zsynchronizowanego ze sobą obrazu i dźwięku i tworzeniu na żywo wyjątkowego przekazu, gdzie zaciera się granica między tym co widzimy i tym co słyszymy.
30.06.2012 GODZINA 20:30-22:30 STADION MIEJSKI „STAL"
Wstępy muzyczne: Janusz Prusinowski Trio, bębniarze, cymbaliści, górale
Mistrzostwa Europy 1960: Ania Rusowicz +JP Trio
Mistrzostwa Europy 1964: S.K.A.Y. +JP Trio
Mistrzostwa Europy 1968: Mezo +JP Trio
Mistrzostwa Europy 1972: Kasia Kowalska +JP Trio
Mistrzostwa Europy 1976: Czesław Śpiewa +JP Trio
Mistrzostwa Europy 1980: Halina Mlynkowa
Mistrzostwa Europy 1984: Skryabin
Mistrzostwa Europy 1988: Ania Dąbrowska
Mistrzostwa Europy 1992: Raz Dwa Trzy
Mistrzostwa Europy 1996: Gouache
Mistrzostwa Europy 2000: Stanisław Soyka z zespołem
Mistrzostwa Europy 2004: TNMK
Mistrzostwa Europy 2008: Tatiana Okupnik
30.06.2012 GODZINA 13:00-14:00 KLUB FESTIWALOWY
Da Camera SPORTOWE WĘDRÓWKI PO EUROPIE
W swoim szerokim repertuarze rzeszowski zespół posiada utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej i sakralnej. Od początku swojego istnienia towarzyszy Muzycznemu Festiwalowi w Łańcucie, tworząc niepowtarzalny klimat przed każdym festiwalowym koncertem. Specjalnie dla Europejskiego Stadionu Kultury Da Camera przygotowała znane na całym świecie marsze, walce i polki, np. Sport Polka, Polka rozgniewana, walc Espania, Grek Zorba, walce J. Straussa, Marsz Radetzkiego czy marsz Sokoły.
29-30.06.2012 GODZINA 20:00-03:00 BYŁY KLUB LIVE ul. Rejtana 1
NOBORDER MUSIC FESTIVAL
Festiwal łączący występy artystów z Polski i Ukrainy wpisuje się w główne zamierzenia Europejskiego Stadionu Kultury szczególnie, jeżeli chodzi o punkt: „Szeroka prezentacja kultury polskiej i ukraińskiej w zakresie muzyki, teatru i tańca w ich najbardziej nowatorskich przejawach", ponieważ to, co prezentują wykonawcy samej w sobie innowacyjnej muzyki elektronicznej łącząc ją z obrazem i tańcem stanowi nowoczesną formę muzycznej ekspresji docierającej do coraz szerszego grona odbiorców.
Zeszłoroczna edycja festiwalu zakończyła się dużym sukcesem. Przez dwa dni przez teren festiwalu przewinęło się kilka tysięcy młodych ludzi i dziesiątki artystów, którzy po pierwszej wizycie w Rzeszowie, z chęcią przyjeżdżali tu po raz kolejny i rozsławiali ideę festiwalu
i miasto Rzeszów w miejscach swojego zamieszkania i środkach masowego przekazu.
NoBorder Music Fest stał się integralną częścią Europejskiego Stadionu Kultury i przyczynia się do promowania artystów z Polski i Ukrainy oraz integracji obywateli obu krajów poprzez muzykę. Rzeszów, jako stolica województwa graniczącego z Ukrainą ma w tej dziedzinie szczególne obowiązki, ale i szczególne możliwości, które od jakiegoś czasy dobrze wykorzystuje.
29.06-01.07.2012 GODZINA 23:00-02:00 KLUB FESTIWALOWY
Silent Disco jest rozwiązaniem audio w miejscach, w których hałas jest problemem.
PRZEZNACZENIE: Wydarzenia organizowane na świeżym powietrzu oraz w pomieszczeniach, podczas których uczestnicy bawią się przy zastosowaniu bezprzewodowych słuchawek na uszach, słuchając jednocześnie 3 Dj'ów grających 3 różne ścieżki muzyczne. Uczestnicy mogą zmienić ścieżkę dźwiękową za pomocą przełącznika na swoim zestawie słuchawkowym oraz regulować głośność. Jest to interesujące doświadczenie gwarantujące ciekawe doznania i dużo rozrywki. System Silent Disco w elegancki sposób omija przepis o ciszy nocnej !!!
Jest to idealna odpowiedź na problem z poziomem hałasu podczas wydarzeń muzycznych, wystąpień, koncertów itd. Bardzo popularny typ imprez na zachodzie spotykający się z pozytywnymi komentarzami ze strony uczestników Silent Disco Party.
Wydarzenie dla wszystkich, niezależnie od wieku. System Silent Disco doskonale sprawdza się w środowisku młodzieży jak również osób starszych.
01.07.2012 GODZINA 20:00-22:00 KLUB FESTIWALOWY
Silent TV - specjalny komentarz meczu finałowego „na kobieco"- głos komentatorki podkładany do meczu live.
WYKŁADY
29.06.2012 GODZINA 16:30-17:30;
30.06.2012; GODZINA 15:00-16:00 KLUB FESTIWALOWY
„Stadiony jako zwierciadło kultury". Na współczesną piłkę nożną można popatrzeć jako metaforę rozleglejszych procesów kulturowych. Podczas dwóch spotkań badacze związani z Instytutem Badan Przestrzeni Publicznej opowiedzą m.in. o globalnych i lokalnych wymiarach piłki nożnej, a także o tym, dlaczego we współczesnym futbolu mecz okazuje najmniej ważny. Zaprezentują także książkę Stadion - Miasto - Kultura. EURO 2012 a przemiany kultury polskiej powstała we współpracy IBPP z Narodowym Centrum Kultury Opowiedzą o tym, jakie znaczenia przypisywane są nowo powstałym obiektom piłkarskim i na czym polega konflikt miedzy "piknikami" i "kibolami" zasiadającymi na tych samych stadionach. Powinnością badaczy społecznych jest jak sami powiadają - trzymanie reki na pulsie kultury i opisywanie zdarzeń dziejących sie na naszych oczach, zwłaszcza gdy nie wiadomo, kiedy impreza o takiej skali i natężeniu, jaka jest EURO, powtórzy się w Polsce.
01.07.2012 GODZINA 14:00-15:30 KLUB FESTIWALOWY
Wykopmy rasizm ze stadionów! Projekt ten adresowany jest do kibiców, trenerów, sportowców, dziennikarzy i fanów sportu, jednak ze względu na ogrom i powagę zjawiska, jakim jest rasizm w sporcie, dotyka znacznie szerszej grupy odbiorców. Projekt powstał jako sprzeciw wobec ideologii nienawiści w sporcie oraz symboliki rasistowskiej i faszystowskiej, a także jako realizacja idei pozytywnego kibicowania. Polska i Ukraina, połączone ideą sportu, mogą wzajemnie inspirować się i pomagać sobie w eliminowaniu rasizmu ze sportu. W ramach Europejskiego Stadionu Kultury prezentowana jest wystawa, której towarzyszy punkt informacyjny na temat działań stowarzyszenia oraz wykład połączony z dyskusją na temat przeciwdziałania rasizmowi w sporcie.
01.07.2012 GODZINA 16:30-17:30 KLUB FESTIWALOWY
USTAWKA
Relacja i pokaz dokumentacji fotograficznej projektu zrealizowanego w przestrzeni miejskiej Kijowa w ostatnim tygodniu Mistrzostw Europy. Na Ustawkę składają się dwa wydarzenia. Jednym z nich jest instalacja Stefana Kornackiego złożona z uratowanych neonów toruńskich fabryk ELANA i APATOR (są to też nazwy rywalizujących ze sobą od wielu lat klubów sportowych). Uzupełnienie stanowią projekcje audiowizualne wykorzystujące autentyczne śpiewy dopingujące i dźwięki nagrane w czasie meczów Apatora i Elany. Drugim elementem jest performance aktorów z polskiego Teatru 21 i ukraińskiego Teatru Parostky, w których grają osoby z zespołem Downa. Projekt ma uzmysłowić odbiorcom, że EURO 2012 i inne ważne imprezy nie są przeznaczone wyłącznie dla zdrowej części
społeczeństwa.
AKCJE W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ
29.06.2012 GODZINA 16:00-18:00;
30.06.2012 GODZINA 14:00-15.30
01.07.2012 GODZINA 14:00-15:30 RYNEK
Projekt Dance Inter-Space jest interdyscyplinarnym performance ruchowym osadzonym w przestrzeni miasta Rzeszów. Tancerze zarówno z Polski, jak i Ukrainy w ruchowych akcjach na terenie miasta będą wykorzystywać m.in. takie techniki taneczne, jak: improvisation, contemporary, contact improvisation, slow-motion, authentic movement, physical dance. W aleatorycznej strukturze przygotowanej przez koordynatorki projektu tancerze wykonają m.in. rozgrzewkę taneczną dla całego miasta, akcje oblepiania fragmentów architektury miejskiej, slow-mo ball, space sculpture, live line.
30.06.2012 GODZINA 16:00-17:30
01.07.2012 GODZINA 15:30-17:00 TRASA PODZIEMNA
LOCH MESS KONTRA BASS
Spotkania poetyckie z muzyka improwizowaną mają na celu stworzenie nietypowego, literackiego spotkania poetów ukraińskich przy akompaniamencie muzyki improwizowanej.
29.06., 30.06., 01.07.2012 GODZINA 12:00-18:00; KLUB FESTIWALOWY
Radio Stadion - na trzech kanałach słuchacze będą mogli odsłuchiwać poezję polsko - ukraińską, specjalnie nagrane eseje polsko - ukraińskie i kompilację utworów polsko -ukraińskich zespołów.
29.06.2012 GODZINA 18:00-19:00 Empik
DRYBLUJĄC PRZEZ GRANICĘ. POLSKO-UKRAIŃSKIE EURO 2012
Spotkanie promujące najnowszą książkę Wydawnictwa Czarne, przygotowaną przez Monikę Sznajderman i Serhija Żadana specjalnie z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Jest to zbiór opowieści o ośmiu polskich i ukraińskich miastach, w których odbywają się mecze podczas Euro 2012. W spotkaniu biorą udział dwie autorki: Natalka Śniadanko z Ukrainy i Natasza Goerke z Polski.
TANIEC
30.06.2012 GODZINA 18.00-18.30;
01.07.2012 GODZINA 17:00-17:30;
OH LALA TEATR MASKA
Spektakl taneczny w oparciu o książkę „Dobre ciało" autorstwa Eve Ensler, słynnej autorki „Monologów waginy". Opowiada o trudnej miłości do samego siebie, o barierach jakie kobiety napotykają na drodze do samoakceptacji. Bohaterki spektaklu podobnie jak bohaterki książki nie potrafią pokochać samych siebie. Każda z nich nie znosi co najmniej jednej części własnego ciała i za wszelką cenę próbuje ja zmienić. Każda z tych kobiet wierzy, że jeśli uda się jej zmienić tę jedną część, wszystko inne się ułoży. W ciągu 35 minut poznajemy pięć bohaterek, z których każda walczy z własnym ciałem. Bizneswoman, ogarnięta manią ćwiczeń fizycznych mających utrzymać jej ciało w formie; bodyartist ozdabiająca ciało za pomocą tatuaży i piercingu; uczestniczka grupy terapeutycznej dla osób z zaburzeniami odżywiania; młoda dziewczyna zakochana w swoim mężczyźnie, który nie potrafi przekonać jej, że w jego oczach jest piękna; kobieta po wielu operacjach plastycznych żyjąca ze swoim chirurgiem. Jedyny bohater męski jest w spektaklu obserwatorem kobiecych zmagań. Nie potrafi im pomóc, może jedynie towarzyszyć ich walce. W końcowej scenie wszystkie bohaterki próbują oddać hołd swoim ciałom. Ich taniec niesie skojarzenia z poezją miłosną, pisaną dla samej siebie, dedykowaną swojemu ciału. Mottem przedstawienia jest cytat z „Dobrego ciała": „Powiedz wszystkim lanserom, wydawcom magazynów i chirurgom plastycznym, że nie czujesz strachu. Tym, czego boisz się naprawdę jest śmierć wyobraźni i oryginalności, metafory i pasji. Odważ się POKOCHAĆ SWOJE CIAŁO. PRZESTAŃ JE POPRAWIAĆ. Nigdy tego nie potrzebowało.
29.06.2012 GODZINA 20:30-22:00 HALA PODPROMIE
POLSKI TEATR TAŃCA „FOOTBALL@..."
Idea spektaklu zrodziła się z inspiracji piłką nożną i atmosferą stadionu. Trening kadry piłkarskiej oraz potrzeba utrzymywania wysokiej formy przez zawodników mogą znaleźć swoje odzwierciedlenie w codziennej pracy tancerza, w której to choreograf i pedagog stają się trenerami, a widz spektaklu najostrzejszym sędzią. Wiele sytuacji na stadionie, jak również formy ruchu na boisku w wykonaniu artystów mogą zaistnieć w widowisku teatru tańca jako metafora artystycznej interpretacji rzeczywistości. Połączenie w jednym spektaklu dwóch z pozoru bardzo odległych dziedzin: tańca i piłki nożnej rodzi nadzieję na nawiązanie dialogu z widzami dotąd niezainteresowanymi sztuką. Bywalców teatru stawia natomiast w obliczu zagrożenia zarażeniem się futbolowym szaleństwem, które ogarnęło już cały Polski Teatr Tańca.
KINO PLENEROWE
29.06.2012 GODZINA 23:00-01:00 PODZAMCZE
ZESTAW 4-5 KRÓTKICH METRAŻY O TEMATCE SPORTOWEJ PRZYGOTOWNY PRZEZ WIZART Z UKRAINY - FILMY ANIMOWANE I FABULARNE + dobre kino
30.06.2012 GODZINA 23:00-01:00 PODZAMCZE
ZESTAW 4-5 KRÓTKICH METRAŻY O TEMATCE SPORTOWEJ PRZYGOTOWNY PRZEZ WIZART Z UKRAINY - FILMY ANIMOWANE I FABULARNE+ dobre kino
01.07.201; GODZINA 23:00-01:00 PODZAMCZE
ZESTAW 4-5 KRÓTKICH METRAŻY O TEMATCE SPORTOWEJ PRZYGOTOWNY PRZEZ WIZART Z UKRAINY - FILMY ANIMOWANE I FABULARNE+ dobre kino
01.07.2012 GODZINA 10:00-13:00, 15:00-18:00 MUZEUM DOBRANOCEK
FILMOWA NIEDZIELA W MUZEUM DOBRANOCEK
Wystawa prezentuje około 150. oryginalnych lalek filmowych zaprojektowanych i wykonanych przez Tadeusza Wilkosza. Filmowa Niedziela to także spotkanie z twórcą, rozmowa o tajnikach jego pracy i pokaz filmów, prezentacja popularnych dobranocek, np. Miś Uszatek, Koziołek Matołek, Porwanie Baltazara Gąbki, Przygody Kota Filemona.
WARSZTATY
29.06.2012 GODZINA 12:00-14:00 KLUB FESTIWALOWY
Warsztat plastyczno- konstruktorski „Piłkarzyki na sprężynce"- To najprostsze piłkarzyki świata! Jeśli chcecie zrobić je sami- my wam pokażemy jak! Stworzymy wspólnie drużyny piłkarskie, wymyślimy i pomalujemy zawodników a na koniec zagramy wspólny mecz. Gotowe stoły pozostaną podczas pozostałych dni trwania ESK- w każdej chwili dzieci będą mogły pograć.
29.06.2012 GODZINA 15:30-17:00 KLUB FESTIWALOWY
Warsztat plastyczny - „Twoja FLAGA Euro 2012"
Stwórz swoją własną flagę Euro 2012! Flaga od zawsze była symbolem i znakiem rozpoznawczym państw, miast oraz przeróżnych organizacji. Na warsztacie poznamy różne rodzaje flag i użyjemy wyobraźni, aby stworzyć nowe jej odmiany. Wszystko to w oparciu o mistrzostwa Europy! Dzieła będą dumnie powiewać przez wszystkie dni Europejskiego Stadionu Kultury.
30.06.2012 GODZINA 11:30-13:30 KLUB FESTIWALOWY
Warsztaty plastyczne „Sportowy Picasso" przeznaczone są dla rodzin z dziećmi od 4 do 10 lat. Metoda, którą będziemy się posługiwać to kolaż, polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (gazet, tkaniny, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp.) Tematem prac będą nasze ulubione dyscypliny sportowe (warsztat plastyczny).
30.06.2012 GODZINA 14:30-16:30 KLUB FESTIWALOWY
Warsztat plastyczno- strategiczny „Komputer niech się schowa, czyli: Moja własna gra planszowa". Odkryjmy wspólnie na nowo magię gier planszowych, pokażmy naszym milusińskim, że GRA nie jedno ma imię i nie zawsze znajduje się za ekranem komputera. Poznamy kilka planszowych gier, zapoznamy się z bohaterami i zasadami każdej z nich, po to, aby łatwiej nam było stworzyć gry, które będą oparte o nasze własne pomysły. Wspólnie zadbamy o wizualną i przygodową stronę naszych gier. To fantastyczna zabawa dla całej rodziny.
30.06.2012 GODZINA 16:00-19:00 KLUB FESTIWALOWY
Gra Miejska pt: „Piłkarski labirynt"/ „Piłkarski Babel"
Zapraszamy do wzięcia udziału w grze miejskiej, która odbędzie się w centrum Rzeszowa. Każda drużyna zmierzy się z przeróżnymi zadaniami związanymi z piłką nożną. Tajemnice kadr narodowych czają się tuż za rogiem, a w ich odkryciu pomogą nam kibice różnych reprezentacji. Dołącz do nas, odnajdź uwięzionych piłkarzy poszczególnych reprezentacji uratuj EURO 2012! Liczymy na was!
30.06.2012 GODZINA 15:00-18:00, KLUB FESTIWALOWY
AKADEMIA SZTUKI CAPOEIRA
30.06.2012 GODZINA 12:00-13:00
01.07.2012 GODZINA 12:00-13:00 RYNEK
ROZGRZEWKA MIASTA to ruchowy performance z mieszkańcami miasta.
01.07.2012 GODZINA 11:30-13:30 KLUB FESTIWALOWY
Warsztat plastyczny „Sportowe modele" - Jak wykonać własną drużynę piłkarską? Jak wykorzystać nasze sportowe fascynacje do stworzenia plastycznych dzieł? Na warsztacie zajmiemy się tworzeniem prostych modeli związanych z dyscyplinami sportowymi z wykorzystaniem materiałów recyklingowych. Uwieńczeniem warsztatów jest wystawa prac w BWA podczas trwania Europejskiego Stadionu Kultury.
01.07.2012 GODZINA 14:00-16:30 KLUB FESTIWALOWY
Zagrajmy w „Grę Planszową w 3D" , w której sami będziemy pionkami, będziemy rzucać wielką kostką do gry i spróbujemy odnaleźć drogę do magicznej piłki. Po drodze czekają sportowe zadania i pułapki. A więc: gotowi, do biegu, START!
01.07.2012 GODZINA 23:00 KLUB FESTIWALOWY
Finisaż ESK 2012
Więcej informacji: http://www.stadionkultury.eu/
KONCERT FINAŁOWY "ZWYCIĘZCY 1960 - 2008"
Koncert finałowy „ZWYCIĘZCY 1960-2008" w ramach Europejskiego Stadionu Kultury 2012 odbędzie się 30 czerwca 2012 r. o godz. 20.20 na Stadionie Miejskim w Rzeszowie.
W wielkim widowisku weźmie udział czołówka gwiazd polskiej i ukraińskiej sceny muzycznej. Polskę reprezentować będą m.in. Ania Dąbrowska, Kasia Kowalska, Tatiana Okupnik, Czesław Śpiewa, zespół Raz Dwa Trzy, stronę ukraińską natomiast TNMK, Gouache czy S.K.A.Y.
Koncert składa się z 13 części, nawiązujących tematycznie do trzynastu Mistrzostw Europy, które zostały rozegrane na przestrzeni lat 1960 - 2008. Publiczność będzie miała okazję usłyszeć największe muzyczne hity z lat, w których odbywały się Mistrzostwa. Utwory takie jak: „Susanna" (Art Company), „Money Money Money" (Abba) czy „Back to black" (Amy Winehouse) artyści wykonają we własnych, odświeżonych aranżacjach. Obok interpretacji przebojów zaprezentują także własne, najbardziej popularne utwory.
W widowisku usłyszymy także piosenki towarzyszące imprezom piłkarskim, takie jak „Trzej przyjaciele z boiska" Andrzeja Boguckiego, „Bo mój chłopiec piłkę kopie" Marii Koterbskiej, „ A ty się bracie nie denerwuj" Andrzeja Dąbrowskiego czy „Entliczek Pentliczek" Bogdana Łazuki w wykonaniu znanych i lubianych aktorów (Radosława Pazurę, Lesława Żurka, Antoniego Pawlickiego). Nowe brzmienie tym utworom nada Marcin Pospieszalski wybitny muzyk, kompozytor, aranżer.
Cały koncert zostanie oprawiony archiwalnymi materiałami filmowymi nawiązującymi do okresu, w których rozgrywane były kolejne mistrzostwa.
KONCERT „Zwycięzcy 1960-2008"
Start: 30.06.2012 godz. 20.20,
Miejsce: Stadion Miejski w Rzeszowie
Mistrzostwa Europy 1960: Ania Rusowicz
Mistrzostwa Europy 1964: S.K.A.Y
Mistrzostwa Europy 1968: Mezo
Mistrzostwa Europy 1972: Kasia Kowalska
Mistrzostwa Europy 1976: Czesław Śpiewa
Mistrzostwa Europy 1980: Halina Mlynkowa
Mistrzostwa Europy 1984: Skryabin
Mistrzostwa Europy 1988: Ania Dąbrowska
Mistrzostwa Europy 1992: Raz Dwa Trzy
Mistrzostwa Europy 1996: Gouache
Mistrzostwa Europy 2000: Stanisław Soyka z zespołem
Mistrzostwa Europy 2004: TNMK
Mistrzostwa Europy 2008: Tatiana Okupnik
Scenariusz i reżyseria: Halina Przebinda
Scenografia : Anna Mioduszewska
Kierownictwo muzyczne: Marcin Pospieszalski
Oprawa muzyczna: Janusz Prusinowski Trio, Monodia, Jan Gaca, JazzGot, Kapela Tomasza Kicińskiego, Warszawa Wschodnia, cymbaliści rzeszowscy.
AKCJE NA UL. 3-GO MAJA
29 czerwca (piątek) godz. 14.30 - 18.30, okolice Kina Zorza
Rzeszowski Dom Kultury - MINI STREFA KIBICA dla dzieci, młodzieży i dorosłych zlokalizowana zostanie na przestrzeni 40 metrów kwadratowych na ulicy 3-go Maja w obrębie Kina Zorza, sklepu papierniczego oraz Banku PKO S.A.
- dla najmłodszych piłkarzy zostaną oddane do użytku dwa mini boiska do piłki nożnej. Każde będzie wyposażone w bramki, bandy odgradzające oraz piłki do gry i zabawy,
- dla młodzieży oraz dorosłych przygotowano dwa stoły z piłkarzykami do gry. Już teraz zapraszamy chętne duety do gry i sportowej rywalizacji. W zależności od zainteresowania mieszkańców Rzeszowa, proponujemy turniej piłkarzyków. Dla najlepszych piłkarskich duetów nagrody ufundowane przez Rzeszowski Dom Kultury,
- piłkarskiej rywalizacji będzie towarzyszyła muzyka związana z mistrzostwami piłki nożnej oraz doping i okrzyki ze stadionów piłkarskich,
- w strefie zostaną zaprezentowane także w formie wystawy piłkarskie koszulki reprezentacji z różnych krajów,
- dodatkowo ciekawym i interesującym punktem strefy, będzie nietypowy performance prowadzony przez tancerki z Rzeszowski Dom Kultury, które razem z mieszkańcami Rzeszowa będą budować figury ze swoich ciał.
30 czerwca (sobota) godz. 13.00 - 14.00, plac przed Kościołem Św. Krzyża
Koncert zespołu Da Camera z Filharmonii Podkarpackiej pt. „Sportowe wędrówki po Europie"
Specjalnie dla Europejskiego Stadionu Kultury Da Camera przygotowała znane na całym świecie marsze, walce i polki, np. Sport Polka, Polka rozgniewana, walc Espania, Grek Zorba, walce J. Straussa, Marsz Radetzkiego czy marsz Sokoły.
1 lipca (niedziela) godz. 12.00 - 13.00, okolice Muzeum Okręgowego
Spektakl pt. „Opowieści Rzeszowskie" w wykonaniu aktorów Teatru "Maska"
Zapraszamy na ulicę 3 Maja wszystkie dzieci i wszystkich dorosłych, którzy zastanawiali się kiedyś, czemu Rzeszów nazywa się Rzeszowem i jak powstały piękne kamieniczki na rzeszowskim rynku. Zapraszamy, także tych, którym dotąd takie pytania nie przyszły do głowy. Przyjdźcie wszyscy na spektakl "Opowieści rzeszowskie", a tym samym na spotkanie z dwiema niezwykłymi postaciami - Aniołem i psotnym, ale w gruncie rzeczy nieszkodliwym, podkarpackim Diabłem. Znają oni mnóstwo legend związanych z piękną, rzeszowską ziemią. Chętnie podzielą się nimi z tymi wszystkimi, którzy zechcą przystanąć i wsłuchać się w historię dzielnego i dobrego Rzeszki, pięknej Wisłooki, nikczemnego Wodnika zwanego Starym Wisłoczyskiem i kamieniczek na rzeszowskim rynku, siłą tajemną upiększonych. Nie zabraknie w ich opowieściach także sprytnej dziewczyny, Kachny i jej ojca, uczciwego szklarza Macieja. Na pewno nie będziecie się nudzić, a i wielu ciekawych rzeczy o Rzeszowie i jego okolicach możecie się przy okazji dowiedzieć!
1 lipca (niedziela) godz. 12.00 - 15.00, okolice Kina Zorza
Eko-stoisko dla dzieci i rodziców pn. "Pracownia kukiełek odpadowych" - zajęcia będą prowadzone przez członków Stowarzyszenia „EKOSKOP".
DODATKOWE AKCJE W RZESZOWSKICH INSTYTUCJACH KULTURY
MUZEUM OKRĘGOWE, MUZEUM ETNOGRAFICZNE I MUZEUM HISTORII MIASTA RZESZOWA
29 czerwca (piątek) czynne w godzinach od 9 do 17 30.
1 lipca (niedziela) - Muzeum Okręgowe czynne od 12.00 do 18.00, Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Historii Miasta Rzeszowa czynne od 9.00 do 15.00.
MUZEUM DOBRANOCEK
29 czerwca (piątek)
Ekspozycja Muzeum Dobranocek:
10.00 - 16.00 - zwiedzanie Muzeum Dobranocek - projekcje polskich animacji
Hall Muzeum Dobranocek:
16.00 - 19.00 - warsztaty plastyczne - „Kolorowy świat dobranocek"- malowanie bajkowych form w przestrzeni. Warsztaty te dają radość z tworzenia poprzez swobodny kontakt z barwami i kształtem.
19.00 - 21.00 - projekcja kultowego animowanego filmu pełnometrażowego o tematyce sportowej produkcji Warner Brothers.
30 czerwca (sobota)
Hall Muzeum Dobranocek
10.00 - 16.00 - „Tworzymy razem z Plastusiem"- lepienie postaci bajkowych z plastycznej gliny. Warsztaty rozwijające kreatywność, wyobraźnię przestrzenną oraz zdolności plastyczne.
16.00 - 20.00 - projekcja pełnometrażowych filmów animowanych wytwórni Disney, Warner Brothers, Pixar.
1 lipca (niedziela)
11.00 - wernisaż wystawy i projekcje filmowe, Gościem Specjalnym będzie Tadeusz Wilkosz.
„W krainie lalek Tadeusza Wilkosza" - wystawa prezentująca oryginalne lalki filmowe zaprojektowane, a niektóre wykonane przez znakomitego twórcę - scenarzystę, scenografa, animatora i reżysera. Głównymi bohaterami wystawy są lalki z popularnych dobranocek z serii o „Przygodach Misia Colargola", „Małym Pingwinie Pik-Poku", „Trzech Misiach", będzie można poznać także inne postaci z filmów zrealizowanych przez Tadeusza Wilkosza. Do muzeum zawita ponad 150 lalek - tylu gwiazd animacji jeszcze w Rzeszowie nie było.
17.00 - spotkanie autorskie dla wielbicieli animacji z szerszą prezentacją filmografii Tadeusza Wilkosza - sala projekcyjna Muzeum. Wstęp na wernisaż i projekcje filmowe wolny.
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
29 czerwca (piątek)
16.00 - 24.00 - Czytelnia Główna przy ul. Sokoła 13 - wystawa „Abp Ignacy Tokarczuk - mecenas nauki i kultury chrześcijańskiej".
12.00 - 20.00 - Oddział dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Słowackiego 11 - pokonkursowa wystawa dziecięcych prac plastycznych „Z bajki na boisko - turniej piłkarski EURO 2012 z udziałem bohaterów literackich" .
30 czerwca (sobota)
12.00 - 20.00 - Czytelnia Główna przy ul. Sokoła 13 wystawa „Abp Ignacy Tokarczuk - mecenas nauki i kultury chrześcijańskiej".
12.00 - 20.00 - Oddział dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Słowackiego 11 - pokonkursowa wystawa dziecięcych prac plastycznych „Z bajki na boisko - turniej piłkarski EURO 2012 z udziałem bohaterów literackich".
1 lipca (niedziela)
12.00 - 20.00 - Czytelnia Główna przy ul. Sokoła 13 wystawa „Abp Ignacy Tokarczuk - mecenas nauki i kultury chrześcijańskiej".
12.00 - 20.00 - Oddział dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Słowackiego 11 - pokonkursowa wystawa dziecięcych prac plastycznych „Z bajki na boisko - turniej piłkarski EURO 2012 z udziałem bohaterów literackich" .
BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH
29 czerwca (piątek) godz.16.00 - 24.00
30 czerwca (sobota) i 1 lipca (niedziela) godz. 12.00 - 20.00
Wystawa fotografii Tomasza Gudzowatego pt. „Beyond the body" "Letnia Galerię BWA" przed budynkiem BWA
GALERIA FOTOGRAFII MIASTA RZESZOWA
29 czerwca (piątek) godz.14.00 - 22.00
30 czerwca (sobota) i 1 lipca (niedziela) godz. 12.00 - 20.00
PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA
29 czerwca (piątek) godz.10.00 - 24.00
30 czerwca (sobota) i 1 lipca (niedziela) godz. 11.00 - 20.00
KOMUNIKACJA W MIEŚCIE
Dodatkowe kursy autobusów linii „OA", „OB"
Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie w dniu 30 czerwca br. w związku z Koncertem Głównym Europejskiego Stadionu Kultury, który odbędzie się na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej 69 uruchomi dodatkowe kursy linii OA i OB w godzinach 18.30 - 20.20 oraz 22.30 - 24.00.
Trasa OA: Dworzec PKP - Cieplińskiego - Lisa Kuli - Dąbrowskiego - Powstańców Warszawy - Rejtana - Piłsudskiego - Głowackiego - Dworzec PKP
Trasa OB: Plac Kilińskiego - Plac Wolności - Rejtana - Powstańców Warszawy - Dąbrowskiego - Lisa Kuli - Cieplińskiego - Piłsudskiego - Dworzec PKP
Trasy obejmują wszystkie przystanki linii OA i OB.
Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie w dniu 30 czerwca br. uruchomi również linię dodatkową E. Na tej linii tej, jak i kursach dodatkowych linii 0A i 0B do godz. 23.00 obowiązują ceny biletów jak dla komunikacji miejskiej wraz z ulgami. Po godz. 23.00
obowiązują ceny jak dla biletów nocnych.
Trasa E: Dworzec PKP - Plac Kilińskiego - Plac Wolności - Targowa - Szopena - Hetmańska (Stadion Miejski)
Autobusy MPK kursować będą co 15 minut od 19.00 do 20.45 w kierunku Stadionu Miejskiego oraz od 22.30 do 1.00 w kierunku Dworca PKP.
PARKINGI DLA PUBLICZNOŚCI: Hala „Podpromie", WSK.