„ISTOTA Zmian” to interdyscyplinarny projekt artystyczny, którego celem jest nawoływanie do zmiany perspektywy – artyści chcą podkreślić konieczność odejścia od antropocentrycznego sposobu postrzegania świata, zwrócić uwagę na naszą współzależność z naturą i jej mieszkańcami, a także zainspirować do bezwzględnego szacunku wobec niej.
Projekt w swym przekazie skupia się na istotach czujących spoza ludzkiego spektrum, zwraca uwagę na to, że nie jesteśmy jedyną formą życia na świecie, mobilizuje do zmiany postrzegania świata, poszerzenia naszej świadomości i empatii. „ISTOTA zmian” porusza także problemy czysto ludzkie, takie jak brak przystosowania się jednostki czy zjawisko wykluczenia społecznego.
Podczas zwiedzania kolejnych punktów na mapie Festiwalu, zachęcamy odbiorcę do zatrzymania się i zapoznania z poszczególnymi wydarzeniami „ISTOTY Zmian”:
1) „Remembering Places” – artystyczna instalacja VR Mateusza Kokota. Jest to gra w formie wędrówki po trzech audiowizualnych przestrzeniach cyfrowych odtwarzanych przy pomocy nagłownego systemu /HMD/, służącego do uczestnictwa w wirtualnej rzeczywistości za pomocą okularów VR. Autor zaproponował, utopijną wizję przemiany martwego zwierzęcego ciała w pejzaż. „Remembering Places” stanowi przykład nowego podejścia do relacji człowiek – zwierzę, jak i tematu oswajania tematyki samej śmierci.
Kiedy? 22 i 23 czerwca
Gdzie? Klub festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich
O której? 14:00 - 20:00
2) „Arka/ Optymalizacja” – animacja poklatkowa Małgorzaty Gurowskiej. Obecnie na świecie zagrożone wymarciem jest co trzeci gatunek płazów, co piąty gadów, co szósty ptaków, co czwarty ssaków. Jednym z przykładów jest płetwal błękitny, który przetrwał miliony lat, aż do XX wieku, gdzie działalność wielorybnicza prawie doprowadziła do jego wyginięcia. W historii Ziemi było pięć masowych wymierań spowodowanych działaniem czynników środowiskowych, obecnie trwa szóste. Tym razem główną przyczyną jest działalność człowieka. Animacja jest współczesną opowieścią w formie piktogramu, gdzie mityczna historia Arki zostaje skonfrontowana z obecną – degradacją środowiska naturalnego.
Kiedy? 21-23 czerwca
Gdzie? ulica Zamkowa
O której? 21:00 - 23:00
3) „Lokomotywa/ IDEOLO” – animacja Małgorzaty Gurowskiej, stanowiąca rozszerzenie jej autorskiej książki pod tym samym tytułem, która była wielokrotnie prezentowana i nagradzana na międzynarodowych konkursach. Animacja ma formę otwartą, rozwija się w czasie, do tytułowego pociągu doczepiane są kolejne wagony – tematy aktualne i jednocześnie uniwersalne, globalne i lokalne, takie jak: uchodźctwo, nierówności społeczne, myślistwo, przemysłowa hodowla, cyrk, przemyt egzotycznych zwierząt.
Kiedy? 21-23 czerwca
Gdzie? ulica Zamkowa
O której? 21:00 - 23:00
4) „Rattus sapiens” – wystawa fotografii Maryii Karneyenko – cykl fotografii prezentujących biologiczne i psychologiczne podobieństwa między ludźmi i szczurami, które legły u podstaw intensywnego zainteresowania gryzoniami. Człowiek angażuje szczury w wiele obszarów swojej działalności, wykorzystując je nawet podczas lotów kosmicznych. Na szczurach stale przeprowadza się wiele eksperymentów: od badań nad rakiem po ukierunkowane testy farmakologiczne. Dzięki swoim niezwykłym cechom szczury z powodzeniem rozprzestrzeniły się po całej planecie, przystosowały się do życia obok nas i rozwijają się w ciągłej z nami konfrontacji.
Kiedy? 21-23 czerwca
Gdzie? Klub festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich
O której? 12:00 - 21:00
5) „Trudno odkrywać jacy jesteśmy” – projekt w formie street artu, gdzie w wybranych oknach budynków mieszczących się przy ulicach w centrum miasta zostaną umieszczone pojedyncze fotografie w różnych formatach autorstwa Elwiry Sztetner oraz krótkie formy literackie autorstwa Dariusza Gzyry. Będzie to forma dialogu z przypadkowym przechodniem, oparta na komplementarnym działaniu słowa i obrazu, w którym każdej fotografii odpowiada krótki tekst i każdemu tekstowi przypisana jest fotografia. Zdjęcia przedstawiają zwykłe, masowo produkowane zabawki dziecięce – małe, plastikowe figurki zwierząt odgrywające sceny zaczerpnięte z rzeczywistości, w jakiej zmuszone są żyć prawdziwe zwierzęta wykorzystywane do zaspokajania ludzkich potrzeb. Teksty prowokują do porzucenia antropocentrycznej perspektywy i spojrzenia z empatią na istoty, których interesy zwykle pomijamy, nawet wtedy, kiedy rozmawiamy o szeroko pojętej sprawiedliwości społecznej.
W pierwszy dzień festiwalu (piątek, godz. 16:00) w klubie festiwalowym odbędzie się spotkanie z Elwirą Sztetner i Dariuszem Gzyrą.
Kiedy? 21-23 czerwca
Gdzie? Witryny przy ulicach w centrum Rzeszowa
6) "Lokomotywa/ IDEOLO – warsztaty Małgorzaty Gurowskiej" – kontynuacja książki „Lokomotywa/ IDEOLO”. Uczestnicy warsztatów dostaną arkusze z wydrukowanymi wagonami takimi, jak w książce, ale pustymi. Ich zadaniem będzie ich wypełnienie, stworzenie projektów kolejnych rozkładówek książki. Inspiracją do pracy będą poruszone w książce tematy dotyczące kwestii społeczno-politycznych i ekologicznych. Celem warsztatu jest podjęcie aktualnych tematów uznawanych za trudne, wręcz niewygodne, tj. tożsamość narodowa, ksenofobia, dyskryminacja, rasizm, patriotyzm, ale też katastrofa klimatyczna i eksploatacja zwierząt, którym autorki oddały w książce wiele miejsca. Tworzenie nowych rozkładówek książki i towarzysząca temu rozmowa/ dyskusja będą rozszerzeniem, czy pogłębieniem tych problemów. Warsztaty promują postawę tolerancji religijnej, etnicznej, rasowej. Założeniem warsztatów jest „między-pokoleniowość”– są skierowane zarówno do dorosłych, młodzieży, jak i dzieci.
Kiedy? 23 czerwca
O której? 17:00 - 19:00
Gdzie? Klub festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich
______________
Projekt w ramach festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2024