Estrada Rzeszowska

Bilety

Estrada Rzeszowska pierwsze swoje początki miała w latach 50- tych XX wieku, kiedy na terenie południowo- wschodniej polski umilkły działania wojenne. W 1948 powstaje ogólnopolska Organizacja Społeczna „Artos” przemianowana w niedługim czasie na Państwową Organizacje Imprez Artystycznych, a następnie na Wojewódzką Agencję Imprez Artystycznych, która od 1962 roku posiada uprawnienia artystyczne i twórcze. Szefem tejże placówki zostaje wówczas aktor teatru im. Wandy Siemaszkowej Julian Krzywka, który zatrudnia wspaniałych artystów min. takie postaci jak Anna German. Pierwsze widowiska, z których zasłynęła Estrada to: Pożar Serca, Tarabumba, Świt nad Afryką.

Dużym sukcesem Estrady była Nagroda Główna Ministerstwa Kultury i Sztuki za spektakl „Julia, czyli delikatność uczuć” wystawiony w 1963 roku na scenie odbywającego się wówczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Estradowych w Olsztynie. Sukces ten zwrócił oczy całej Polski na Rzeszów i otworzył szerokie wrota sceny rzeszowskiej na kraj.

W 1967 roku w Estradzie Rzeszowskiej następuje zmiana na stanowisku kierowniczym. Na krótko funkcję dyrektora zajmuję Jerzy Kobryń, a po trzech latach funkcję tą przejmuję Jakub Ciastoń działając z Elwirą Turską, która obejmuję stanowisko dyrektora artystycznego. W tym czasie kroniki odnotowują serie koncertów z udziałem całej plejady gwiazd polskiej estrady min. Ireny Santor, Wojciecha Młynarskiego, Skaldów, No To Co oraz Czesława Niemena.

W roku 1975 szefostwo Estrady obejmuje Bogdan Chorążuk. Do obsady dołącza muzyk Piotr Furtas, który tworzy grupę wokalno- muzyczną pod nazwą Fenix. Powstaje również grupa kabaretowa początkowo nazywana Tubylec a następnie przemianowana na zespół Golec. Największym wydarzeniem był koncert słynnej orkiestry nowojorskiej Duke’a Ellingtona. Sala Filharmonii Rzeszowskiej pękała w szwach.

Rok 1981 jest rokiem przełomowym w historii Estrady. Stanowisko dyrektorskie obejmuje Dariusz Dubiel, który prężnie pracuje nad rozwojem teatru rozrywki w Rzeszowie. I tak też powstają takie spektakle jak „Spoza gór i rzek”, „Dziewczyna z deszczu”. W tym czasie dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Sztuki zorganizowane zostają w Rzeszowie I Ogólnopolskie Spotkania Estradowe OSET, w których biorą udział najwybitniejsi estradowi artyści. W jury zasiadają takie nazwiska jak: Aleksander Bardini oraz Zenon Wiktorczyk. VI i ostatni OSET odbył się w 1989 roku. Można powiedzieć, iż okres OSET-ów to srebrne lata Estrady Rzeszowskiej.

Po 1989 roku nastąpił gwałtowny spadek liczby widzów spowodowany zmianą ustrojową Polski. Funkcje mecenatu nad instytucjami artystycznymi przejął samorząd lokalny, który minimalnie wspierał finansowo Estradę . W tej sytuacji zespoły aktorskie i muzyczne zostały rozwiązane, ale nie powstrzymało to Estradę przed tworzeniem nowych programów. Estrada zaczęła ukierunkowywać swoje działania na organizację koncertów, zapraszając na teren województwa solistów oraz zespoły. Wielkim wydarzeniem tego okresu było stworzenie przez rzeszowskiego reżysera Janusza Pokrywkę Scenę Propozycji. Dzięki temu powstały wkrótce takie spektakle jak:
„Ptasiek”, „Ballada o trzech drzwiach i stodole”, „Indyk”. Reżyser przygotowywał również wiele przedstawień dla dzieci, niektóre z nich to: „Na ten Nowy Rok”, „O wróbelku Elemelku”, „Zaczarowany świat lalek”. Swoimi przedstawieniami Janusz Pokrywka z dużym powodzeniem realizował idee teatru plastycznego. Ciągle zaskakiwał pomysłami i potężną wizją, ukazując artystyczną autonomie.

Estrada dziś działa jako organizator największych wydarzeń kulturalnych w Rzeszowie.  Zajmuję się aranżacją nie tylko koncertów, ale również mocno wspiera animatorów kultury. Warto wspomnieć o dziale Estrady a mianowicie o Inkubatorze Kultury, który podejmuje działania na rzecz szeroko pojętej kultury, działań społecznych i animacyjnych. Posiadamy też własne studio nagrań, w którym młode zespoły mają możliwość nagrać swoje pierwsze demo.

Estrada Rzeszowska była i jest instytucją, która nadaje kulturalny rytm miasta. Festiwal Przestrzeni Miejskiej, Breakout Days, Rokowa Noc, Święto Paniagi, Carpathia Festival, Wschód Kultury to wszystko co każdego roku przygotowuje Estrada dla publiczności Rzeszowskiej.

Kontakt

Estrada Rzeszowska
ul. Jagiellońska 24
35-025 Rzeszów
NIP: 813 026 90 58

pon.-pt.:
8.30 - 16.30

17 853 80 04 fax: 17 853 80 13
Napisz do nas