Estrada Rzeszowska - logo

Bilety

Nieoczywiste połączenia muzyczne i jazz w najlepszym wydaniu na światowym poziomie - już po raz piąty w Rzeszowie będziemy celebrować urodziny Tomasza Stańko. Wstęp na wszystkie koncerty w ramach Toastu jest bezpłatny. 
 
Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko - to przedsięwzięcie artystyczne realizowane dla uczczenia pamięci wybitnego trębacza jazzowego i kompozytora, który swoje pierwsze  kroki stawiał w Rzeszowie, Honorowego Obywatela Miasta, autora Hejnału Miasta Rzeszowa, który codziennie wybrzmiewa z Rzeszowskiego Ratusza. Z okazji urodzin Artysty, z inspiracji Anny Stańko – jego córki i wieloletniej managerki, powstał unikalny muzyczny projekt, którego premierowa edycja odbyła się 11-12 lipca 2019 r. w Warszawie oraz w Rzeszowie. 

Toast rozpocznie się w dniu 2 lipca koncertem na terenie Fontanny Multimedialnej i w Rzeszowskich Piwnicach, a jego finał nastąpi na dziedzińcu Zamku Lubomirskich 9 lipca.

• 2 lipca, 17:00, Rzeszów, koncerty - Fontanna Multimedialna, Rzeszowskie Piwnice

• 9 lipca, 20:00, Rzeszów, koncerty- dziedziniec Zamku Lubomirskich 

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko - program:

niedziela 2 lipca, godz. 16:00, Fontanna Multimedialna 

Krystian Balawender - urodzony w Rzeszowie kompozytor, trębacz, absolwent Wydziału Kompozycji,  Interpretacji, Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współpracował z cenionymi artystami polskiej estrady, takimi jak: Justyna Steczkowska, Danuta Błażejczyk, Bartosz Szopiński, Katarzyna Skrzynecka, Kacper Kuszewski, Marek Kaliszuk. Koncertował również z wokalistami, laureatami programu telewizyjnego „The Voice of Poland.”  Leader autorskiego projektu „Bangla Jazz”, który współtworzy z muzykami: Wojciechem Myrczkiem, Kajetanem Borowskim, Andrzejem Gondkiem, Marcinem Jadachem, Piotrem Budniakiem.

Skład:
Krystian Balawender - trąbka
Marcin Jadach - kontrabas
Dariusz Krzysztoń - perkusja
Trio wykona kompozycje Krystiana Balawendera pochodzące z płyty 
"Bangla Jazz" oraz standardy jazzowe.

niedziela 2 lipca 2023, godz. 19:00, Rzeszowskie Piwnice

Istnienie Poszczególne – odsłuch słuchowiska Michała Chołki inspirowanego życiem i twórczością Tomasza Stańko z muzyką nagraną przez znakomitych polskich jazzmanów. W rolę Tomasza Stańko wcielił się Robert Żurek. Słuchowisko zostało wyprodukowane przez Fundację Rzeszowską w 2022 roku. Przed emisją odbędzie się rozmowa z reżyserem i autorem scenariusza – Michałem Chołką.

niedziela 2 lipca, godz. 20:00, Rzeszowskie Piwnice 

Koncert Paweł Palcowski Quintet

Paweł Palcowski Quintet to zespół pochodzącego z Rzeszowa trębacza, kompozytora, doktora oraz nauczyciela akademickiego Pawła Palcowskiego. Na swoim koncie posiada dwie, bardzo docenione w kraju i zagranicą płyty. Pierwsza z nich była bestsellerem sklepu DiskUnion w Tokyo oraz doczekała się wersji winylowej. Obie płyty poza nośnikami CD dostępne są na wszystkich serwisach streamingowych typu Spotify, Tidal, YouTube, ITunes, itp.

Paweł Palcowski Quintet oprócz autorskich kompozycji lidera, wykona również własne interpretacje utworów Tomasza Stańko.

Skład:
Paweł Palcowski - trąbka
Jarosław Bothur - saksofon tenorowy
Kajetan Borowski - fortepian
Maciej Kitajewski - kontrabas
Arek Skolik - perkusja

niedziela 9 lipca, godz. 20:00, dziedziniec Zamku Lubomirskich 

Projekt „Stańko Shuffle” 

Sławomir Kurkiewicz to cieszący się chyba największym uznaniem kontrabasista jazzowy z Polski. Jego muzyczna droga zaczęła się na dobre, gdy do współpracy zaprosił go – i jego młodych kolegów: Marcina Wasilewskiego i Michała Miśkiewicza – Tomasz Stańko. Od tego czasu jego kontrabas usłyszeć można na 6 albumach z Wasilewski Trio, 3 płytach z Tomaszem Stańko, dwóch ze słynnym francuskim perkusistą Manu Katche czy w nagraniach z Jacobem Youngiem – by wymienić tylko te tytuły, które ukazały się nakładem bodaj najbardziej prestiżowego wydawnictwa na europejskiej scenie jazzowej – ECM.

Projekt przygotowany na TOAST dla Tomasza Stańko będzie niejako debiutem Kurkiewicza jako aranżera i leadera zespołu.
Inspiracją do przygotowania projektu „Stańko Shuffle” jest jedno ze wspomnień kontrabasisty ze współpracy z Tomaszem Stańko. Trębaczowi wielką radość przynosiło słuchanie muzyki w trybie shuffle, czyli gdy sam odtwarzacz, mając do dyspozycji całą cyfrową bibliotekę muzyczną użytkownika sam – losowo, czy w oparciu o własne algorytmy - generuje listę odtwarzania. W ten sposób Stańko słuchał fragmentu symfonii Gustava Mahlera, która płynnie przechodziła w utwór Jamesa Browna, by za chwilę sięgnąć po nagranie freejazzowej awangardy. Podobnie pomyślany jest ten koncert. Biblioteką muzyczną będą specjalizacje i gusta zaproszonych wykonawców: świat muzyki klasycznej i współczesnej reprezentować będzie kwartet smyczkowy, delikatność kobiecego głosu w swych wokalizach zapewni Dorota Miśkiewicz, pulsujący beat z tendencją do muzyki elektronicznej zapewni perkusista Dawid Fortuna. 
Przy fortepianie zasiądzie Piotr Orzechowski, równie swobodnie czujący się w jazzowym głównym nurcie, jak i minimalizmie, muzyce elektronicznej czy eksperymentalnej. Brzmienie trąbki wniesie młody trębacz. Całością zawiadywać będzie z kontrabasem Sławomir Kurkiewicz, który – jak zapowiada – będzie robił wszystko to, na co nie starcza na co dzień miejsca w jego codziennej pracy z Marcin Wasilewski Trio czy innymi stricte jazzowymi formacjami. 

Skład:
Sławomir Kurkiewicz – koncepcja, aranżacja, kontrabas
Piotr Orzechowski – fortepian 
Philip Dizack – trąbka
Dorota Miśkiewicz - wokalizy, instrumenty perkusyjne
Dawid Fortuna – perkusja, elektronika
Kwartet smyczkowy Sonos

Projekt „Jakob Bro Nonet”

Jakob Bro to duński gitarzysta, który, dzięki oryginalnemu brzmieniu i konsekwencji doszedł do dość wyjątkowej pozycji na jazzowej scenie – z powodzeniem koncertując po obu stronach Atlantyku. Można powiedzieć, że jego także odkrył Tomasz Stańko, zapraszając do nagrania albumu „Dark Eyes”. Dziś Jakob Bro ma w swym dorobku 6 autorskich płyty dla ECM – w tym ostatnią, nagraną z wielkim saksofonistą tenorowym Joe Lovano, w hołdzie ikonie jazzowej perkusji – Paulowi Motianowi.
Bro po śmierci Tomasza Stańko nagrał poświęcony mu utwór „To Stanko” na swojej płycie „Uma Elmo”.
Jakob Bro na koncert w ramach Toastu przygotuje specjalny projekt, który nawiązywać będzie do muzyki, którą tworzył z Tomaszem Stańko w ramach „skandynawskiego kwintetu” Dark Eyes.

Skład:
Jakob Bro - gitara
Bill McHenry - saksofon tenorowy
Jesper Zeuthen - saksofon altowy
Felix Rossy - trąbka
Jorge Rossy - perkusja
Jakob Høyer - perkusja
Anders Christensen - kontrabas
Florent Nisse - kontrabas
Adi Zukanovitz - instrumenty klawiszowe

 

Akredytacje dla mediów

Kalendarz

WRZESIEŃ 2023

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30