Estrada Rzeszowska

kup bilet

Z okazji urodzin słynnego trębacza, z inspiracji Anny Stańko – córki i wieloletniej managerki Artysty, powstał unikalny muzyczny projekt realizowany 11-12 lipca w Warszawie oraz w Rzeszowie.
11 lipca na warszawskim Placu Defilad, a 12 lipca na scenie przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie sztukę Tomasza Stańko będziemy celebrować w wyjątkowym towarzystwie. Nowy projekt inspirowany nagraniami Stańko zaprezentuje grupa Skalpel feat Piotr Damasiewicz, Rafał Dutkiewicz. Solo dla Mistrza, napisane specjalnie na tę okazję zagra wybitny amerykański trębacz, Wadada Leo Smith. Wystąpią także członkowie nowojorskiego Kwartetu Tomasza Stańko - David Virelles na fortepianie, Gerald Cleaver na perkusji, z towarzyszeniem Sławomira Kurkiewicza na kontrabasie.

***

Tomasz Stańko był postacią jedyną w swoim rodzaju. Istnienie Poszczególne - tak lubił o sobie mówić, cytując równocześnie jednego ze swoich ulubionych Artystów, Stanisława Ignacego Witkiewicza. I.P., Tomasz Stańko, trębacz, kompozytor, prekursor free jazzu, wolny duch, myśliciel, wyznawca fizyki kwantowej i popkultury. Desperado, który spróbował wszystkich dostępnych substancji, by później wybrać zieloną herbatę, w muzyce - drapieżny i liryczny zarazem. Prawdziwy Kameleon, tak zresztą zatytułował jedną ze swoich płyt. Jego muzyka, będąc muzyką wymagającą, bezkompromisową, zdobyła rzesze fanów na całym świecie. Wielokrotnie notowany wśród najlepszych trębaczy na świecie w prestiżowej ankiecie amerykańskiego magazynu Downbeat, magazyn The New Yorker pisał o nim: “jeden z najbardziej oryginalnych i twórczych trębaczy jazzowych na świecie” , jego muzyka była częścią soundtracku serialu Homeland, jego utwór jest na składance The Smithsonian Institution, zbierającej kanon jazzu. Żegnały go najważniejsze międzynarodowe dzienniki, jak The New York Times, LA Times, The Guardian, El Pais, The Herald.

Kalendarz wydarzeń

MAJ 2020

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31